UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Wtorek, 29 listopada 2011
Kultywowanie zamierających tradycji- warsztaty z wykonywania szopki krakowskiej

Zwyczaj chodzenia z szopką po domach kultywowany był w Gminie Babice przez lata, jednak od pewnego czasu ulegał on zapomnieniu. Uczniowie szkoły z Mętkowa wykonywali szopki, które następnie brały udział w Konkursie Szopek Krakowskich. Niestety pięć lat temu zaprzestano tego zwyczaju.

Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze”, jako organizator warsztatów, dąży do wskrzeszenia tej świątecznej tradycji. W dniach 18, 21, 23, 25 i 28 listopada 2011 r., pod okiem Pani Haliny Wierzby, 8 uczniów Szkoły Podstawowej w Mętkowie uczestniczyło w warsztatach. Celem warsztatów było wskrzeszenie zamierającej tradycji budowy szopki krakowskiej, czyli smukłej, wielopoziomowej, wieżowej i bogato zdobionej konstrukcji, zrobionej z lekkich, nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się ona nagromadzeniem zminiaturyzowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, fantazyjnie przetworzonych i połączonych. Tradycja budowy szopek sięga XIX w., kiedy to cieśle i murarze z podkrakowskich wsi wykonywali je w wolnym czasie podczas przerwy w sezonie budowlanym. W okresie świątecznym odwiedzali z nimi domy. Wybuch I wojny światowej przyczynił się do przerwania tego zwyczaju. W 1937 r. chcąc go przywrócić do życia ogłoszono I Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską. Od tego czasu Konkurs ten jest kontynuowany corocznie, z wyjątkiem trwania II wojny światowej.

Uczniowie ze szkoły w Mętkowie wykonali na warsztatach szopkę, która będzie zgłoszona do Konkursu Szopek Krakowskich organizowanego przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Budowanie szopki łączyło w sobie nie tylko dobrą zabawę ale i naukę, bowiem przy okazji uczniowie poznali historię związaną z tą unikalną na skalę światową tradycją. Na zakończenie warsztatów dzieci otrzymały upominki ufundowane przez Lokalną Grupę Działania "Partnerstwo na Jurze". 

Zapraszamy do galerii: http://www.partnerstwonajurze.pl/galeria_show_single.php?id=29

Sroda, 12 września 2018
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze