UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Poniedziałek, 29 października 2012
Warsztaty dotyczące międzynarodowego projektu współpracy

Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” od kilku miesięcy prowadzi zintensyfikowane działania na rzecz stworzenia ciekawego projektu współpracy międzynarodowej. Koncepcją Zarządu LGD jest stworzenie nietuzinkowego projektu, który pobudziłby i wzmocnił turystycznie teren powiatu chrzanowskiego. W trakcie wielu rozmów powstała myśl o stworzeniu pól lawendowych, będących nie tylko pięknymi dla oka, lecz również mającymi ekonomiczne podstawy.

Dzięki zasianym obszarom, pszczelarze mogliby stworzyć nowy produkt – miód lawendowy, pobudzający krążenie, wzmacniający system nerwowy, działający przeciwbólowo i uspokajająco. Dodatkowo na bazie lawendy można stworzyć całą gamę różnych produktów takich jak: olejki eteryczne, koszyczki zapachowe czy ozdoby. Pola lawendowe są w Polsce rzadkością, dlatego Zarząd LGD chce przez odpowiednie działania marketingowe przyciągnąć turystów do „lawendowej” krainy.

Realizacja przedsięwzięcia rozpoczęła się w styczniu 2012 roku od nawiązania współpracy z LGD z Austrii LAG „Oststeirisches Kernland”, który w tym czasie realizował projekt Cultlands. Projekt ten zakładał ekologiczne oraz ekonomiczne wykorzystania europejskich krajobrazów kulturowych z porównaniem rozwoju produktów oraz ich szans rynkowych (np. agroturystyki) przedstawione na przykładzie krajobrazów kulturowych „sadów” i „obszarów podmokłych” Wschodniej Styrii w Austrii oraz „gajów porośniętych dębem korkowym” Extremadury w Hiszpanii.

Projekt ze względu na swoje założenia ekologiczne oraz ekonomiczne stwarzał potencjał do wprowadzenia planów LGD. Wspólnie z partnerem postanowiono, że projekt zostanie tak zmodyfikowany żeby ujął wszystkie cele związane z lawendą.

Na ostatnich warsztatach w dniach 14-18.10.2012r. wypracowano główne założenia projektu. Wymagało to wielu spotkań i analiz. Wspólnym celem stał się rozwój europejskich krajobrazów przyrodniczych przez produkowanie i marketing zdrowych ekologicznie produktów. Będzie realizowany poprzez szereg działań takich jak na przykład:

  • Zagospodarowanie nieużytków – jest to bardzo ważny punkt oraz temat przewodni całego projektu, ponieważ wokół niego rozwinie się cały marketing oraz wszystkie cele zostaną osiągnięte,
  • Stworzenie i zrealizowanie wspólnej polityki marketingowej/turystycznej które będą się odbywać wokół promocji gruszki/jabłka i miodu oraz lawendy na którą składają się takie działania jak:
    - Opracowanie katalogu kryteriów,  które muszą spełniać producenci którzy chcą wytwarzać produkty ekologiczne,
    - Zrzeszenie producentów (pszczelarze, producenci wyrobów z gruszki, wyrobów lawendowych),
    - Stworzenie centralnego punktu w którym będą promowani producenci poprzez ścieżki edukacyjno-turystyczne,
    - Szklane przedsiębiorstwo przerabiające lawendę, mające również aspekt turystyczny (turyści mogą wejść zobaczyć jak wygląda produkcja, sami biorą udział w kolejnych fazach produkcji, w warsztatach, w ścieżce edukacyjnej) – po stronie polskiej,
    - Producenci na ścieżce miodu – pszczelarze zrzeszeni którzy produkują miód lawendowy do których można pojechać i zobaczyć kolejne fazy produkcji, nauczyć się o właściwościach miodu i o życiu pszczół,
    - Szklane przedsiębiorstwa przerabiające gruszki po stronie austriackiej.

Założeń i ustaleń jest dużo, dużo więcej… LGD liczy, że projekt spotka się z przychylnością Urzędu Marszałkowskiego i już w przyszłym roku będziemy mogli oglądać piękne lawendowe krajobrazy w powiecie chrzanowskim…

W dniu 17 października 2012r. zorganizowana została konferencja w Urzędzie Marszałkowskim, którą prowadził Pan Stanisław Sorys – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego. Miała ona na celu przedstawienie wspólnie wypracowanych koncepcji. Wśród delegatów z Austrii obecny był Pan Frank Majcen – Drugi Prezydent Parlamentu Styrii.

Notatka o spotkaniu na stronie www.malopolskie.pl

Galeria zdjęć

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze