UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Piątek, 14 czerwca 2013
„Szkoła pachnąca tradycją” – warsztaty zielarskie w Libiążu, Chrzanowie i Brodłach

W czerwcu br. w szkołach i przedszkolach odbyły się warsztaty z zielarstwa w ramach projektu „Szkoła pachnąca tradycją”, które przeprowadziła pani Elżbieta Augustynek z Zalasu – miłośniczka ziół, imponująca wiedzą o roślinach i ziołach leczniczych. W warsztatach z zielarstwa znalazły się: historia zielarstwa, nauka odróżniania ziół, zasady tworzenia bukietów zielnych oraz parzenia herbatek ziołowych, naparów czy wykonywania okładów z ziół.

Podczas spotkania uczniowie poznali wiele leczniczych roślin (mięta, rumianek, melisa, dziurawiec, rozmaryn, szałwia), dowiedzieli się na temat ich pochodzenia, wykorzystania oraz wskazań do stosowania, a także o roślinach, drzewach, które mają właściwości trujące (jaskier, cis, bukszpan, kielichowiec wonny). Uczestnicy zajęć mogli zobaczyć bogato opisane i skatalogowane zielniki wykładowczyni oraz dowiedzieć się jak samemu je stworzyć. Można było powąchać i posmakować ziół, zarówno suszonych jak i świeżych z przydomowego zielnika Pani Elżbiety. Dużą atrakcją była degustacja naparu z bluszczyka – kurdybanka, melisy oraz mięty.

Prowadząca opowiedziała dzieciom o zasadach komponowania bukietów zielnych oraz co w takim bukiecie powinno się znaleźć, a co nie. Ponadto omówiła zwyczaj święcenia przynoszonych do kościoła bukietów oraz wianków z ziół i kwiatów, który niesie w sobie bezcenną lekcję znajomości leczniczo - kuchennego zastosowania tego, co rośnie wokół nas. Wytłumaczyła uczniom, po co przygotowywano zielne bukiety? - poświęcone zioła były wykorzystywane dla ludzi i zwierząt oraz okadzano nimi domostwa.

Zajęcia przybliżyły słuchaczom historię wykorzystywania przez ludzi naturalnych roślin i ziół leczniczych oraz poszerzyły wiedzę na temat dlaczego i jak mają dbać o środowisko. W zajęciach uczestniczyło 118 osób.

Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” składa podziękowania pani Elżbiecie Augustynek za przeprowadzenie warsztatów zielarskich oraz za podzielenie się wiedzą na temat mądrego korzystania z darów natury, które mamy na wyciągnięcie ręki.

galeria zdjęć

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze