UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Poniedziałek, 07 października 2013
Wyjazd studyjny na Węgry

LGD „Partnerstwo na Jurze” uczestniczyła w wyjeździe studyjnym na Węgry w dniach 23-27 września 2013 r. zorganizowanym przez Polską Sieć LGD, pn. „Wymiana doświadczeń i podsumowanie programu Leader 2007-2013 oraz perspektywa finansowania na lata 2014-2020”.

W ramach wyjazdu przeprowadzono konferencje oraz spotkania z przedstawicielami węgierskiej lokalnej grupy działania, z lokalnymi władzami oraz przedstawicielami z ministerstwa rolnictwa.

W  miejscowości Gödöllő w Domu Artysty odbyła się konferencja, którą otworzył Pan Janusz Bartczak, Prezes Zarządu Polskiej Sieci LGD. W swoim wystąpieniu przedstawił stronie węgierskiej uczestników polskiej delegacji, aspekty prawne funkcjonowania polskiej sieci LGD oraz jej dotychczasowe osiągnięcia jak i plany na przyszłość.

Następnie Pani Francsics Lili przedstawicielka Departamentu Monitoringu i Planowania w Ministerstwie Rolnictwa Węgier omówiła stopień wdrożenia programu Leader w jej kraju i problemy z jakimi borykają się ich LGD (złożony system administracyjny, brak możliwości zaliczkowania, refundacja) oraz przedstawiła dobre praktyki.

Pan Witold Magryś Członek Zarządu Polskiej Sieci LGD przedstawił w formie prezentacji multimedialnej stopień wdrożenia podejścia Leader w latach 2007-2013 w Polsce.

W dalszej kolejności Pan Krzysztof Kwatera, Wiceprezes Zarządu Polskiej Sieci LGD zaprezentował aspekty programowe w zakresie (RLKS/CLL) w Polsce w ramach nowej perspektywy finansowej.

Konferencję zakończył panel dyskusyjny dotyczący m.in. doświadczeń i osiągnięć podejścia Leader, problemów z jego realizacją, wniosków dla przyszłego okresu programowania, przykładów dobrych praktyk itp.).

Kolejna konferencja odbyła się w Visegrád, w wybudowanym z funduszy unijnych punkcie informacji turystycznej. Spotkanie odbyło się z działaczami tamtejszej społeczności, którzy przedstawili swoje doświadczenia z programami pomocowymi, w tym działania w grupie wyszehradzkiej z partnerami polskimi z Tarnowa.

Kolejny punkt programu obejmował wizytę w węgierskim LGD w miejscowości Nagyvázsony, obejmującym terenem działania region Balatonfüred. Podczas konferencji wysłuchano prezentacji dotyczącej realizowanych działań na obszarze węgierskiego LGD oraz zaprezentowano specyfikę tego regionu (agroturystyka, przetwórstwo owocowe, związki konne). Spotkanie to było okazją do bezpośredniego zadawania pytań i przedyskutowania interesujących zagadnień oraz wymiany doświadczeń. W trakcie wizyty uczestnicy mogli poznać zasady tworzenia wspólnej marki, produkty lokalne oraz zasady ich  promocji i sprzedaży.

W wyniku nawiązanych kontaktów węgierskie LGD oficjalnie zadeklarowało chęć współpracy. Pojawiło się mnóstwo pomysłów i propozycji na temat charakteru tej współpracy oraz obszarów w jakich można byłoby ją nawiązać.

Celem wizyty była wymiana wiedzy i doświadczeń oraz wytyczenie właściwego kierunku wspólnych działań polskich i węgierskich lokalnych grup działania. Ponadto wyciągnięcie wniosków z realizacji programu Leader w latach 2007-2013 w Polsce i na Węgrzech oraz zdobycie wiedzy na temat procedur realizacji programu Leader w nowym okresie programowania na lata 2014-2020.

O wizycie na  stronie węgierskiej:  http://www.mnvh.eu/node/587437

 

 

 

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze