UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Wtorek, 08 lipca 2014
Wizyta testująca ofertę „Wioski pod Skałą” w Bolęcinie

W 2012 roku Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” wyszła z inicjatywą uczestnictwa w projekcie nt. „Miejscowości tematyczne w Małopolsce” realizowanym przez Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych w Krakowie motywując liderów zgłoszonych sołectw: Bolęcina, Dulowej, Luszowic i Zagórza do działania. Wynikiem przeprowadzonego konkursu było zajęcie I miejsca w województwie małopolskie przez sołectwa: Bolęcina, Dulowej i Zagórza.

Głównym celem projektu jest poprawa aktywności społecznej i zwiększenie możliwości zatrudnienia mieszkańców obszarów wiejskich zagrożonych wykluczeniem społecznym dzięki powstaniu miejscowości tematycznej, miejsca atrakcyjnego pod względem turystycznym.

Dlatego w ramach projektu miały miejsce działania (liczne warsztaty, szkolenia, doradztwo, wizyty studyjne), które przygotowywały do stworzenia miejscowości tematycznej i wybranie tematu przewodniego, wypracowanie strategii działania oraz opracowanie atrakcyjnej oferty turystycznej.

W dniu 12 czerwca 2014r. Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” uczestniczyła w pierwszej wizycie testującej ofertę „Tajmenice Bolęckiej Skałki” przygotowanej w „Wiosce pod Skałą”. Do  Bolęcina, w którym powstała miejscowość tematyczna przyjechali uczniowie z klasy III a ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Libiążu.

Wycieczkę rozpoczęła gra terenowa - „Przepowiednia Wróżbity Bolęty”. W jej trakcie uczestnicy przenieśli się w czasy średniowiecznego Bolęcina. Dzieciom towarzyszyły osoby związane z historią wsi czyli Wróżbita Bolęta (Pan Marian Kuśmirek), Strażnik Skały (Pan Franciszek Barnaś), Skalna Przewodniczka (Pani Danuta Rożnawska) oraz Leśna Boginka (Pani Agnieszka Mendela, zarazem autorka i koordynatorka gry). Dodatkowa atrakcją były stroje inspirowane wczesnym średniowieczem, w które mogli przebierać się uczestnicy zabawy (wykonane przez Panią Barbarę Gębczyńską). W czasie gry uczestnicy poznali historię bolęckiej Skałki Triasowej oraz ciekawostki i legendy z nią zawiązane.  Odnaleźli również tajemniczą przepowiednię ukrytą pod Skałką:

„Rozesłała Skałka kamienie dokoła

By wieś była mądra, dobra i wesoła

Dotąd  będzie strzegła tu żyjących ludzi

Dopóki ostatni kamień nie powróci”.

Kolejną propozycją był Piknik Wróżbiarski na Gliniaku. Na gości czekały potrawy przygotowane przez Panią Marię Kuśmirek oraz Panów Mariusz i Mariana Witków. Były to między innymi: Wywar „Dziewięć Sił”, Magiczne pałeczki oraz Placek Wróżbity. O wyjątkowym smaku potraw świadczyły liczne „dokładki”.

Po krótkim odpoczynku, w trakcie którego goście mieli okazję zobaczyć Wiklinową Osadę powstającą nad Gliniakiem przyszedł czas na warsztaty. Uczestnicy wycieczki malowali gipsowe amonity i wykonywali biżuterię wzorowaną na prasłowiańskich ozdobach.  Warsztaty prowadziły Panie Maria Kuśmirek oraz Danuta Rożnawska. Wykonane w trakcie warsztatów przedmioty były miłą pamiątką jaką goście zabrali ze sobą. Nad sprawnym przebiegiem wycieczki czuwała Pani Dorota Kobylec  z Fundacji BIS w Krakowie.

Dzięki sześciogodzinnej zabawie w „Wiosce pod Skałą” dzieci stały się uczestnikami fascynującej przygody. Spotkanie było też doskonałą okazją do poznania i zdobycia wiedzy z przyrody, historii i miejscowego folkloru. Każdy z uczestników zabawy zdobył tytuł „Odkrywcy Bolęckej Skałki”.

Na zakończenie organizatorzy wycieczki otrzymali podziękowania od uczestników za aktywny wypoczynek i odkrywanie lokalnego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

Cieszymy się, że praca LGD „Partnerstwo na Jurze” i inicjatywa z powstaniem miejscowości tematycznych znalazła tak duży oddźwięk, a zaangażowanie liderów: Pani Marii Kuśmirek, Pani Agnieszki Mendela i Pana Mariusza Witek oraz mieszkańców skutkuje powstaniem ciekawej oferty oraz kolejnej atrakcji w naszym powiecie.

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze