UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Wtorek, 15 lipca 2014
Pierwszy Piknik Odkrywców w ramach projektu Dulowa. Zaginiona Wioska.

W niedzielne popołudnie 13 lipca w Dulowej odbył się Piknik Odkrywców, czyli pierwsza w Dulowej impreza związana z powstającą tam wioska tematyczną. Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” była inicjatorem uczestnictwa w projekcie nt. „Miejscowości tematyczne w Małopolsce” realizowanym przez Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych w Krakowie motywując liderów zgłoszonych sołectw: Bolęcina, Dulowej i Zagórza do działania. Rezultatem zaangażowania są powstające miejscowości tematyczne.

Dulowa pomysł na swoją miejscowość oparła  na historii zaginionej w okolicy wiosce Łaziska oraz barwnej i poruszającej wyobraźnię średniowiecznej historii Marcina Szatana i Formozy.

"Gwoździem programu" na Pikniku Odkrywców w Dulowej było odsłonięcie rzeźb do Kamiennego Szlaku. Kamienne rzeźby wykonali sami mieszkańcy Dulowej pod kierunkiem Pana Łukasza Steć. Emblematy na kamieniach przedstawiają zaginione zawody. Przedstawiciele LGD odsłonili rzeźbę z emblematem skryby. Na innych kamieniach znaleźli się: bartnik, nosiwoda, drwal, sokolnik, prządka, zielarka, młynarz i koniuszy. Kamienie przedstawiające te zaginione zawody będą tworzyć pieszy szlak turystyczny w Dulowej, który będzie prowadził przez najciekawsze zakątki historyczne wioski.

Niemała atrakcją dla dzieci i dorosłych były warsztaty z interesującymi, lokalnymi rękodzielnikami. Uczestnicy mogli lepić w glinie znaki dla odkrywców, tworzyć kwiaty z bibuły, rzeźbić w owocach i warzywach, wykonywać sznurkowe bransoletki i autorskie podkoszulki oraz odkrywać tajemnice prastarych ziół i pszczelarstwa. Dla najmłodszych poszukiwaczów przygód zorganizowano szereg gier, konkursów i zabaw. Przedstawione zostały także historie i legendy związane z Dulową, w tym opowieść o Marcinie Szatanie i Formozie. 

Przybyli goście mogli spróbować dulowskich bułeczek „Dulek” z cukrem waniliowym i cynamonem, lokalnych wypieków, domowego smalcu z ogórkami oraz Ziemniaków po cabańsku. Na koniec wszyscy uczestnicy zostali zaproszenie do skosztowania dzika z Zaginionej Wioski.

Przedsięwzięcie było też doskonałą okazją do poznania bogactwo dziedzictwa kulturowego powiatu chrzanowskiego, kultywowania regionalnych tradycji oraz współpracy w promowaniu lokalnych przysmaków.

Cieszymy się, że praca LGD „Partnerstwo na Jurze” i inicjatywa z powstaniem miejscowości tematycznych znalazła tak duży oddźwięk, a zaangażowanie liderów: Pani Haliny Duda, Pani Anny i Pana Łukasza Steć oraz mieszkańców skutkuje powstaniem ciekawej oferty oraz kolejnej atrakcji w naszym powiecie.

galeria

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze