UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Piątek, 10 października 2014
"Miejsca z charakterem" - Festiwal Miejscowości Tematycznych w Krakowie

W sobotę 4 października Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” gościła na Festiwalu Miejscowości Tematycznych, który odbywał się w Krakowie. Festiwal to wydarzenie podsumowujące dwuletni proces pracy nad powstaniem sześciu małopolskich miejscowości tematycznych: Wioski pod Skałą w Bolęcinie, Zaginionej Wioski w Dulowej, Wioski pod kobiecą ręką w Gwoźdźcu, Krainy pod Zielonym Wielorybem w Kostrzy-Sadku, Wioski pozytywnie zakręconej w Rudzie Kameralnej, Wioski u źródła w Zagórzu.

Miejscowość tematyczna to pomysł na rozwój wsi lub miasteczka w oparciu o temat przewodni. Małopolskie miejscowości tematyczne, działające pod nazwą Miejsc z charakterem, powstały w oparciu o lokalne, wyjątkowe zasoby: mieszkańców – niezwykłych ludzi z wiedzą, pasją i umiejętnościami;  kulturę – dziedzictwo regionu, miejsca z historią w tle oraz walory krajobrazowe i przyrodnicze.

Podczas Festiwalu zaprezentowało się sześć małopolskich miejscowości tematycznych tworzących „Miejsca z charakterem”, które przedstawiły swoją ofertę turystyczną, wyroby i umiejętności oraz niezwykłe smaki. Pokazowi towarzyszyły przeglądy już istniejących miejscowości tematycznych Warmii i Mazur „Miejsca z Duszą”. 

Goście odwiedzający festiwalowe stoisko Wioski pod Skałą wysłuchali opowieści o pochodzeniu Skałki triasowej, tajemnicach i legendach z nią związanych, podziwiali wyroby rękodzielnicze i tradycyjne rzemiosło z Bolęcina, próbowali lokalnych przysmaków: Bolęckiego kociołka, chleba z pokrzywą czy ciastek „Podskalaczków” oraz szukali śladów przeszłości zapisanych w skamieniałościach i skamielinach, które były prezentowane w „Skalnym Zakątku”. Ale największym festiwalowym „hitem” były mini wykopaliska, czyli piaskownica, w której zostały zakopane przykłady skamieniałości, małe amonitki, muszelki i kawałki skał oraz stanowisko paleontologiczne, gdzie mali znawcy prehistorii zawzięcie pracowali do ostatnich chwil festiwalu.

Uczestnicy festiwalu mieli okazję na stoisku Zaginionej Wioski w Dulowej m.in. poznać tajniki pracy skryby i młynarza, a także dowiedzieć się czy łatwo być nosiwodą. Ponadto Goście mogli nauczyć się śpiewu i tańca ludowego oraz spróbować lokalnych specjałów, m.in.: ziemniaków z zaginionego kociołka, dulowskiej buchty z posypką, dulowskich bułeczek „Dulek” z cukrem waniliowym i cynamonem, lokalnych wypieków, domowego smalcu z ogórkami oraz pasztetu z dzika. Niemałą atrakcją dla dzieci i dorosłych były warsztaty z interesującymi, lokalnymi rękodzielnikami. Uczestnicy mogli lepić z gliny garnki, własnoręcznie wykonywać serwety, hafty, sznurkowe bransoletki, rzeźbić w owocach i warzywach oraz odkrywać tajemnice prastarych ziół i pszczelarstwa. Przedstawione zostały także historie i legendy związane z Dulową, w tym opowieść o Marcinie Szatanie i Formozie. 

Wioski u źródła zaprezentowała się ze stoiskiem „Nasza Chata", na którym goście mogli spróbować lokalnych przysmaków i wypieków, m.in. wodzianki, udka z kaczki w piwie, pierogów z nadzieniem z kaczki, placków ziemniaczanych z pokrzywą, domowego chleba ze smalcem z ogórkami, kołacza z łopaty oraz warsztatów malowania na szkle i wysłuchać prelekcji na temat kowalstwa-zanikającego zawodu. Ponadto uczestnicy mogli wysłuchać opowieści o bijącym źródełku, a wszystko to w otoczeniu tajemniczych boginek.

Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” na swoim stoisku udzielała informacji na temat planowanych przedsięwzięć oraz promowała markę „Chrzanolandia” i lokalnych rzemieślników. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony uczestników wydarzenia. Goście odwiedzający stoisko LGD mogli spróbować swoich sił w warsztatach bibułkarstwa, szycia pacynek, a efekty swojej pracy oczywiście zabrać ze sobą. Ogromnym zainteresowanie cieszyły się warsztaty malowania twarzy i wykonywania tatuaży, pisanie gęsim piórem oraz kolorowanie malowanek z Chrzanolandii.

Festiwal Miejsc z charakterem odwiedził Pan dr Wacław Idziak, prekursor tworzenia miejscowości tematycznych w Polsce.

W ramach festiwalu zaprezentowali się także lokalni producenci żywności, koła gospodyń wiejskich, rolnicy, rzemieślnicy i rękodzielnicy z ternu Małopolski.

galeria

 

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze