UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Sroda, 15 października 2014
Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Teatru Ludowego „Tradycja” z Okleśnej

Teatr Ludowy „Tradycja” z Okleśnej w dniach 10-12 października 2014r. uczestniczył w XXXI Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie, gdzie zdobył nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za spektakl „Spowiedź w drewnie” wg Jana Wilkowskiego, w reżyserii Michała Hachlowskiego. Wydarzenie to ma na celu prezentację dorobku zespołów obrzędowych prezentujących spuściznę kulturową polskiej wsi, jej obrzędy, tradycje i życie codzienne.

Na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, na trzydniowym przeglądzie zaprezentowało się 12 najlepszych zespołów wyłonionych w eliminacjach wojewódzkich, organizowanych w kilku regionach Polski. Teatr Ludowy Tradycja przedstawił dramat pt. „Spowiedź w drewnie”, pokazujący ostatnie godziny życia Jędrzeja Wowro, polskiego rzeźbiarza ludowego. Na przykładzie żywota prostego wiejskiego rzeźbiarza ludowego, przedstawienie w dosadny sposób ukazuje nam niemoc pracy twórczej.

W uzasadnieniu Rada Artystyczna napisała o nagrodzonym spektaklu:
„(...) Trzeba jednak podkreślić, że mamy tu do czynienia nie z teatrem lalki i aktora, ale z teatrem w pełni żywego planu. Aktorzy, świadomi swoich zadań, wcielają się w postaci świątków i głównych bohaterów - Wowry i Chrystusa Frasobliwego. Początek to procesja, której uczestnicy - w drodze z widowni na scenę - śpiewem i recytacją opowiadają "Balladę o Powsinodze" i wprowadzają nas w niezwykle podniosły nastrój opowieści o ostatnich chwilach życia Wowry - kiedy przychodzi mu rozliczyć się ze swoich dokonań i zaniechań, swoich dobrych i złych myśli i uczynków. [...] Aktorzy grający owe świątki wypełnili swoje zadania brawurowo, w czym pomogły im bez wątpienia świetnie pomyślane kostiumy i scenografia (np. urocza kapliczka św. Genowefy). Wszystkie elementy przedstawienia - znakomita, równa, zdyscyplinowana gra aktorów, oszczędna, lecz precyzyjna w szczegółach scenografia, kostiumy proste i jednolite w stylistyce, dyskretna muzyka, przemyślane światła, oraz konsekwentnie poprowadzona praca reżysera przykładającego do wszystkich tych elementów równą wagę - dały piękny, wzruszający efekt. Efekt skłaniający widza do głębokiej zadumy nad życiem i człowieczeństwem Wowry, poniekąd i swoim. Ten efekt to cel antycznego dramatu – katharsis.”

Wszystkim aktorom i osobom zaangażowanym w przygotowanie spektaklu serdecznie gratulujemy i życzymy całemu Zespołowi zapału, natchnienia i inspiracji, wspaniałej publiczności w następnych latach działalności.

galeria zdjęć

 DSC_0523 (Custom).JPG

DSC_0554 (Custom).JPG

DSC_0597 (Custom).JPG

DSC_0619 (Custom).JPG

DSC_0634 (Custom).JPG

DSC_0640 (Custom).JPG

 

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze