UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Poniedziałek, 18 maja 2015
Moc ziół - tradycja i przyszłość

W dniach 11-13 maja 2015 roku odbyły się bezpłatne warsztaty z zielarstwa pt. „Bogactwo ziół dawniej i dziś” zorganizowane przez LGD „Partnerstwo na Jurze”. Swoją imponującą wiedzą i doświadczeniem w zakresie wykorzystania ziół podzieliła się z uczestnikami Pani Jolanta Bebłot, zielarz-fitoterepeuta i miłośniczka ziół.

Umiejętność wykorzystania ziół to prawdziwa sztuka. Dzięki nim możemy być zdrowi, piękni i cieszyć się harmonią z naturą. Cykl zrealizowanych sześciu warsztatów czterogodzinnych obejmował takie tematy jak:

- historia zielarstwa oraz zioła w tradycji ludowej;

- zioła w kuchni, lecznictwie i kosmetyce;

- nauka odróżniania ziół, zasady sadzenia, gromadzenia, przenoszenia, przechowywania oraz stosowania ziół;

- zasady przyrządzania mieszanek zielarskich i parzenia herbatek ziołowych, przygotowywania naparów, nalewek,  intraktów, odwarów, maceratów, ekstraktów, czy wykonywania okładów z ziół;

- omawianie roślin o potencjale kosmetycznym ‐ dziko rosnących oraz uprawianych, metod i sposobów wykorzystania roślin w kosmetyce oraz zdrowotnym oddziaływaniu na skórę, włosy, paznokcie;

- profilaktyka cholesterolowa z zastosowaniem ziół;

- zioła na co dzień, używanie i stosowanie;

- właściwości prozdrowotne ziół.

Ponadto warsztaty obejmowały: prezentacje multimedialną, aktywną pracę uczestników podczas ćwiczeń praktycznych oraz odpowiedzi na indywidualne pytania słuchaczy.

Wykładowczyni przygotowała różnorodne rośliny i zioła, by każdy mógł poczuć jak pachną, jakie są w dotyku, jak smakują, a nawet, jak wyglądają, by potem móc samodzielnie znaleźć je na łące, polach czy w lesie.

Miłą niespodzianką dla uczestników była degustacja bułeczek z ziołami, konfitur z płatków dzikiej róży, pesto z czosnku niedźwiedziego, różnych herbatek, naparów ziołowych oraz wytwarzanie ziołowych mydełek.

Spotkania były dla wszystkich bardzo pouczające, pokazały w jaki sposób można wykorzystać naturalne rośliny i zioła lecznicze mające dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i odporność oraz poszerzyły wiedzę na temat dlaczego i jak dbać o środowisko. Każdy uczestnik na pamiątkę mógł zabrać wytworzone, pięknie pachnące mydełko ziołowe.

Przez cały czas trwania warsztatów w powietrzu unosił niezwykle intensywny zapach ziół. W zajęciach uczestniczyło 90 osób.

Celem warsztatów było ukazanie roli zielarstwa w kulturze i znaczenia ziół w życiu człowieka oraz kultywowanie ginącego zawodu.

„Dzień świętego Jana woła: rwij rumianek,
zbieraj zioła, bo domowe ziółka,
leki, lepsze nieraz niż z apteki.
Zbieraj rumianek, bo święty Janek”.

Zawarte w przysłowiach tradycje i obyczaje, doświadczenia przekazywane z pokolenia na pokolenie, są cennym dziedzictwem kulturowym. Zgodnie ze wskazaniami ludowej tradycji, zioła najlepiej zbierać w dniach: św. Jana (24 czerwca), Oktawę Bożego Ciała, św. Piotra i Pawła (29 czerwca) oraz święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwanej Matką Boską Zielną (15 sierpnia), ponieważ kwitną najpiękniej, mają intensywny zapach i największą moc.

Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” składa serdeczne podziękowania Pani Jolancie Bebłot za przeprowadzenie warsztatów zielarskich oraz za podzielenie się wiedzą na temat mądrego korzystania z darów natury, które mamy na wyciągnięcie ręki.

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze