UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Wtorek, 19 maja 2015
IV JARMARK MIKOŁAJSKI

Muzeum w Chrzanowie im. I. i M. Mazarakich i LGD „Partnerstwo na Jurze” zapraszają na IV JARMARK MIKOŁAJSKI, pt. SZLACHECKA ZAWIERUCHA 7 czerwca 2015 roku w godzinach od 13.00 do 19.00 na terenie parku w Chrzanowie – Kościelcu.

Pragniemy przedstawić Państwu propozycję pokazów z okresu staropolskiego. Okres ten zapisany w historii, jako najbarwniejszy i najokazalszy pod względem bogactwa ubiorów, burzliwych wydarzeń jak i dokonanych odkryć.

Naszym celem jest przenieść rzeczywistość w zamierzchłe czasy XVII w., przypominając historię Państwa miejscowości prezentując scenki z życia szlachty, konne poczynania husarii wraz z opisem exercunku i umiejętności. Kuglarskie popisy, gry i zabawy plebejskie z interaktywnym udziałem publiczności.

Turniej szabli. W turnieju biorą udział szlachcianki i szlachcice, którzy staną do konkurencji bojowej ,,Turniej do pierwszej krwi’’. Pojedynki nie są reżyserowane, punktacja liczona po każdym trafieniu. Podczas turnieju prezentowane będą różnice w uzbrojeniu pospolitej szlachty oraz zamożnej elity, czyli Pana Szlachcica dobrze urodzonego.

Tańce Dawne. Prezentacja tańców renesansowych w wykonaniu zespołu specjalizującego się w odtwórstwie układów tanecznych z traktatów XVI i XVII w. Prezentowane tańce poprzedzone wykładem o historii poszczególnych układów tanecznych dopełnią wizualne doznania widza pokazując stroje z tego okresu zawierające bogactwo, przepych oraz kunszt szycia tych ubiorów.

Pokaz konny Ciężkozbrojnej Husarii. ,,Choćby niebo spadło nam na głowę, my je podtrzymamy naszymi kopiami”- szarża husarii… słychać tylko tętent koni, szum piór i komendy pułkownika… Prezentacja umiejętności szyków bojowych w klin, w kosz, w szachownicę, najazdy na saracena, gonitwa do pierścienia, musztra husarska. Pokaz najlepszej i niezwyciężonej formacji przez ponad 300 lat…

Tor łuczniczy i zabawy dla dzieci. Rozgrywki turniejowe szlachty i nie tylko… Propozycja dla publiczności, sprawdzenie swoich umiejętności w konkurencji amatorów i specjalistów w strzelaniu z łuku wschodniego i węgierskiego.

Zabawy plebejskie Turniej o ,,Złotą strzałę”, kręcioł, podkówka, czerpak, bieg do dzbana, elżbietański haft. Pogoń Tatarzyna - zabawa w czytaną gonitwę.

Widowisko plenerowe ,,Szlachecka Zawierucha”. Widowisko rozgrywa się z udziałem koni, pieszej szlachty, niewiast, artylerzystów, łuczników. Całość spektaklu w muzycznej oprawie wraz z narratorem. W spektaklu nastąpi spalenie wioski, pojedynki konnicy ze zbuntowaną szlachtą, wystrzały z broni czarnoprochowej.

Ponadto kramy wszelkiej maści, pokazy dawnego rzemiosła.

JUŻ DZIŚ SERDECZNIE ZAPRASZAMY

2015 plakat jarmark 2015J (3).JPG

IV jarmark Mikołajski 1.jpg

IV jarmark Mikołajski 2.jpg

IV jarmark Mikołajski 3.jpg

 

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze