UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Sroda, 03 czerwca 2015
XXI Przegląd Zespołów Obrzędowych „Po Krakowsku” w Wygiełzowie

W dniu 24 maja 2015 r. Koła Gospodyń Wiejskich z Bolęcina, Gromca, Kwaczały, Libiąża, Mętkowa i Regulic współpracujące z LGD „Partnerstwo na Jurze” zaprezentowały w skansenie w Wygiełzowie podczas XXI Przeglądu Zespołów Obrzędowych „Po Krakowsku” dawne obrzędy i zwyczaje ludowe.

Podczas konkursu zaprezentowały się następujące Zespoły Folklorystyczne i Koła Gospodyń Wiejskich:

- Koło Gospodyń Wiejskich „Gromcaneczki z Gromca” – „Robienie Marzanny”

- Koło Gospodyń Wiejskich „Libiążanki” – „Wianki na Boże Ciało”

- Koło Gospodyń Wiejskich „Mętkowianki” – Śmigus dyngus”

- Koło Gospodyń Wiejskich z Kwaczały – „Wiucha dla Stacha”

- Koło Gospodyń Wiejskich z Regulic – „Nasadzanie kury na jajkach”

- Zespół Folklorystyczny z Bolęcina – „Obchód z koniorzem”

- Zespół Śpiewaczy Bobrowianki z Bobrku – „Bobreckie moje i moiki”

- Zespół Śpiewaczy Chełmowianki z Chełmka – „Chełmecki koszyczek wielkanocny”

- Zespół Śpiewaczy Malwa z Gorzowa – „Gorzowska noc świętojańska”

Jury Przeglądu konkursowego oceniło występy dziewięciu amatorskich zespołów folklorystycznych, reprezentujących gminy: Alwernię, Babice, Chełmek, Libiąż, Trzebinię.

Głównymi kryteriami oceny przeglądu były: zgodność z tradycją regionu Krakowiaków Zachodnich, pod względem zwyczajów, przyśpiewek, stroju oraz obycie sceniczne.

Komisja  konkursowa dokonała oceny wszystkich zespołów i przyznała trzy nagrody oraz dwa wyróżnienia.

  • I miejsce Zespół Folklorystyczny z Bolęcina za ukazanie rodziny i roli jaką każda z osób pełni w obrzędach Niedzieli Palmowej, użycie gwary, przekazanie dużej ilości informacji etnograficznych oraz ciekawe rozwiązania sceniczne;
  • II miejsce Zespół Śpiewaczy „Malwa” z Gorzowa za przemyślane widowisko „Gorzowska noc świętojańska” oddające charakter i nastrój tego obrzędu;
  • III miejsce Zespół Śpiewaczy „Bobrowianki” z Bobrka za dobrze ułożone dialogi bogate w treści etnograficzne, dobór ciekawych rekwizytów obrzędowych oraz przekaz gwarowy;
  • wyróżnienie Koło Gospodyń Wiejskich z „Gromcaneczki” z Gromca za ciekawy układ widowiska, przekaz międzypokoleniowy oraz zachowanie gwary;
  • wyróżnienie Zespół Śpiewaczy „Chełmowianki” z Chełmka  za dobre i interesujące  rozwiązania sceniczne, ukazanie wszystkich grup wiekowych oraz przekaz informacji etnograficznych.

Wszystkim nagrodzonym i uczestniczącym Zespołom Folklorystycznym oraz Kołom Gospodyń Wiejskich serdecznie gratulujemy.

Zdjęcia (Anna Latko MNPEiZL)

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze