UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Sroda, 16 marca 2016
Tradycyjna palma wielkanocna - warsztaty w Szkole Podstawowej w Dulowej

Już od kilkunastu lat z dziećmi i młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Dulowej przeprowadzane są warsztaty wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych. Tej jakże pięknej plastyki obrzędowej uczą panie - członkinie KGW w Dulowej, oraz animatorzy Miejscowości Tematycznej Dulowa. Wykonane przez wszystkie dzieci palmy są najpiękniejsze i w całości tradycyjne.

Niedziela Palmowa
„... Otóż Wierzbna, otóż kwietna zawitała nam niedziela... Do świątyni gronem wszystkiem idą młodzi, idą starzy, różdżkę wierzby z młodym listkiem niosą święcić do ołtarzy”… (tak w skrócie pójście z palmą do święcenia opisuje Wł. Syrokomla: Dni pokuty i Zmartwychwstania).

Zwyczaje związane z obchodem Wielkiejnocy zaczynają się od Niedzieli Palmowej, dawniej zwanej Wierzbną lub Kwietną. Wszyscy ewangeliści opisują wjazd Chrystusa do Jerozolimy na pięć dni przed ukrzyżowaniem, ale tylko jeden ewangelista święty Jan opisuje, że zgromadzony lud wita Go gałązkami palmowymi wołając „..Hosanna”… Tak, więc to jedno zdanie ewangelisty dało początek zwyczajowi powszechnemu do dzisiaj w całej Polsce, mianowicie Niedzieli Palmowej.

Symbolem rozpoczynającej Wielki Tydzień Niedzieli Palmowej, są właśnie palmy. Mają bardzo charakterystyczną formę: są to mniej lub bardziej rozbudowane wiązanki lub plecionki utworzone z gałązek zawsze zielonych krzewów lub drzew: sosna, świerk, tuja, barwinek, borowinę, bukszpan, i przede wszystkim gałązki wierzby - drzewa „ miłującego życie”, rosnącego w każdych warunkach. Zielone gałązki roślin symbolizują nieśmiertelność, natomiast gałązki świeżo rozkwitłych roślin- przypominają o odwiecznym cyklu odradzania się życia.

Symbolika użytych do przygotowania palm materiałów, a przede wszystkim fakt, że zostały poświęcone podczas mszy świętej sprawiają, że tradycja ludowa nadaje im szczególne znaczenie. Niegdyś uważano je za panaceum na wszystkie dolegliwości, miały także chronić od nieszczęść dom, w którym je przechowywano i zapewnić opiekę Bożą, bezpieczeństwo i pomyślność.

Tradycyjna palma powinna mieć wysokość od 30- 180 cm z jednej prostej przyczyny, mianowicie; w dawnych czasach kościółki były małe i bardzo wysoka palma nie zmieściłaby się do niego. Tak, więc, jeżeli wykonujemy palmę wielkanocną na kilka metrów, to jest to piękna sztuka, ale nie tradycyjna. Do tradycyjnej palmy nie wkładamy sztucznych ani suchych kwiatów, traw i innych dekoracji.

Opracowanie Duda Halina

galeria zdjęć

                       

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze