UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ

Wodzianka Mętkowska

 

Historia potrawy:

Wodzianka (wodzionka) była bardzo popularną zupą na Śląsku. Spożywano ją w różnych porach roku, tygodnia, dnia (na śniadanie, obiad lub kolację) zarówno w rodzinach robotniczych, jak i chłopskich, biednych lub bardziej bogatych. Śląski zwyczaj zaczerpnięto także w Małopolsce i tak powstała Wodzianka Mętkowska trochę różniąca się przepisem od śląskiej. Wodzianka jako zupa zdrowa (czosnek i cebula) i pożywna (jarzyny i chleb) była często stosowana jako lekarstwo podczas chorób, zbijała gorączkę oraz podnosiła odporność.

Składniki:

  • 2 litry wody
  • 20 dkg skwarek
  • 1 duża cebula
  • 1 marchew
  • natka oraz korzeń pietruszki
  • suszony grzybek (kurka lub prawdziwek)
  • sól i pieprz do smaku
  • mąka, masło

Wykonanie:

Do wody dodać pokrojoną w plasterki marchew, w całości wrzucić pietruszkę i grzybek. Wszystko gotować do miękkości, wrzucić skwarki. Po ugotowaniu wyjąć pietruszkę. Zrobić zasmażkę na maśle, zagotować z wywarem i wrzucić czosnek pokrojony w kostkę. Podawać można z chlebem, grzankami lub ziemniakami.

Sroda, 12 września 2018
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze