UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ

Kluski tlone

 

Historia potrawy:

Przepis około 100-letni. Tlone kluski, choć na liście małopolskich atrakcji kulinarnych oficjalnie figurują jako ,,kluski tlone z Balina”, bliższe są chyba mieszkańcom Trzebini i okolic Libiąża. Co ciekawe, potrawę tę świetnie znają również mieszkańcy Zalasu czy Grojca w gminie Alwernia. Mówią na nie jednak – prażuchy. Najlepsze wychodziły jednak nie na kuchence gazowej, a na tradycyjnym piecu.

Składniki:

  • 0,5 kg mąki żytniej (lub 0,5 kg mąki pszennej i 1 szklanka manny)
  • 10 dkg słoniny do polania
  • 0,5 litra wrzącej wody, sól

Wykonanie:

Przesianą mąkę zrumienić na jasno żółty kolor często mieszając (drewnianą łyżką). Gdy są grudki przesiać przez sito, wsypać do garnka, dodać soli. Zalać wrzącą wodą szybko mieszając i dokładnie rozcierając. Dodać tyle wody, aby ciasto było gęste i pozostawić pod przykryciem 15 minut. Słoninę pokroić w kostkę, stopić. Można dodać słodką śmietanę i zagotować z tłuszczem. Formować łyżką kluski i polewać roztopioną słoniną.

Sroda, 12 września 2018
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze