UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Piątek, 08 września 2017
Chrzanolandia zaprasza na... ,,Ziemniaczysko pod Lipowcem" - Atrakcje

Ziemniaczysko pod Lipowcem jest flagową impreza powiatu chrzanowskiego. Co roku odwiedzają nas tysiące ludzi, bez względu na słońce, wiatr, deszcz czy chłód. Na tak ogromne przedsięwzięcie składa się mnóstwo ludzi nie tylko organizujących, ale przede wszystkim tworzących klimat tego niezwykłego wydarzenia. Każdy kto był choć raz na ziemniaczysku wie, że przychodząc na teren skansenu w Wygiełzowie zobaczy rzeczy z którymi na co dzień ciężko nam się jest spotkać. Przeniesie się w inny świat, ale nasz świat, naszej lokalności, kultury i obrzędów.

Na tegorocznej imprezie powiatu Chrzanowskiego zaprezentowało się ponad  siedemdziesiąt stoisk: rzemieślników, KGW, twórców ludowych i rękodzielników, stowarzyszeń, przedsiębiorców, szkół…przedstawiających ciekawe czasami zapominane zawody, pokazy, czynności, atrybuty, narzędzia, warsztaty technik rzemieślniczych.

Atrakcją były liczne warsztaty artystyczne, edukacyjne i rzemieślnicze, gdzie goście mogli spróbować swoich sił, a efekty swojej pracy oczywiście zabrać ze sobą..

Poznaliśmy również trzy wioski tematyczne z Dulowej, Zagórza i Bolęcina.

Było tak wiele atrakcji, ciekawostek, pięknych mundurów strojów i nawet zwierząt, że na pewno każdy znalazł coś dla siebie..

Pasjonaci ręcznie wytwarzanych dzieł mogli zaopatrzyć się m.in. w biżuterie, gobeliny, zabawki, odzież, ozdoby do domu itp. Mogliśmy poznać różnego rodzaju techniki jakimi wykonywane były te arcydzieła m.in. technika makrama, kumihimo, różne techniki koronkarstwa szydełkowania, technika decoupage i wiele wiele innych.

Małą scena zawładnął MOKSiR Chrzanów  i przeznaczył jej okolice na ogromną strefę dla naszych milusińskich. Animatorzy przewidzieli mnóstwo atrakcji, zabaw, gier, występów.

Tegoroczne ziemniaczysko było najlepszą okazją do inauguracji projektu ,,Pociąg do Małopolski”, który został wybrany przez społeczeństwo w ramach budżetu obywatelskiego. Zaproszono pomysłodawcę budżetu obywatelskiego Pana Grzegorza Lipca Członka Zarządu Województwa Małopolskiego aby wraz z Prezesem i Wiceprezesem Lokalnej Grupy Działania ,,Partnerstwo na Jurze” i dyrektorem Skansenu w Wygiełzowie oficjalnie przeciąć wstęgę i uroczyście uczestniczyć w przejażdżce kolejką.

Mnóstwo atrakcji czekało na odwiedzających na deskach amfiteatru.

Występy artystyczne na dużej scenie zainaugurowały Cheeliderki z Kwaczały. Następnie o godzinie 15:10 na scenie nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszego kociołka z zmienkami po cababnsku i degustacja. Czas zacząć Ziemniaczysko, pierwszy kociołek już rozdany, zgromadzeni goście przy amfiteatrze już zajadają się  pysznymi pachnącymi ziemiankami. Ale tempo na scenie nie zwalnia, po kociołku na scenę wychodzi zespół ,,Al. i Babki” oraz solistki ,,Senior Singers” – seniorzy świetnie wykorzystali swoje ,,5 minut”. Jakże piękny był kolejny występ solowy Barci Mucha, Chłopcy dali niesamowite popisy swoich wokalnych umiejętności. Nieczęsto możemy słyszeć takie wokale, Panowie dziękujemy za wasz cudowny występ.

Po godzinie 16:00 nastąpił występ kabaretu Jurki. Jesteśmy pełni uznania , że w nie za fantastyczną pogodę udało się rozbawić i rozgrzać naszą publiczność.

Po występie kabaretu Prezes wraz Wiceprezesem zaprosili wszystkie Panie z KGW na scenę.  Prezesi wyrazili uznanie i podziękowali Paniom za wkład w nasza tradycję i kulturę. Wręczono nagrody za I i II miejsce oraz 20 wyróżnień w konkursie ,,Kartka z Kalendarza Chrzanolandii”.  

A wisienką na torcie okazał się być Zespół Vox. Artyści zapewnili nam solidną dawkę dobrej muzyki, energii i uśmiechów na twarzy. Okazało się, że mają sporo fanów w powiecie chrzanowskim.

Koncert zespołu Vox zakończył całą imprezę. Szkoda, że tak szybko uciekał nam czas i że wszystko się skończyło. Teraz znowu nastrajamy się pozytywnie na drugi rok. Mamy nadzieję że będzie jeszcze więcej gości i uśmiechniętych twarzy.

Piękne jest to że z roku na rok przybywa osób odwiedzających Ziemniaczysko, bo jest to świadectwo tego, że czujemy się związani z naszym regionem, historią, sztuką a przede wszystkim jesteśmy dumni z ludzi nas otaczających.

 

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze