Skip to content
Menu
Wydarzenia

Wydarzenia


Wydarzenia 

Chrzanolandia zaprasza na … Ziemniaczysko pod Lipowcem

Chrzanolandia zaprasza na … Ziemniaczysko pod Lipowcem

 

Wydarzenie organizowane cyklicznie w pierwszą niedziele września od 2011 roku. Przedsięwzięciu towarzyszą koncerty, warsztaty rzemiosł, prezentacje, konkursy, gry oraz zabawy. Podczas „Ziemniaczyska pod Lipowcem” twórcy ludowi, rzemieślnicy prezentują rzemiosło poprzez warsztaty, prelekcje, degustacje oraz ekspozycje wyrobów rękodzielniczych na stoiskach rozstawionych na terenie całego Skansenu. Przedsięwzięcie jest dla uczestników niepowtarzalną okazją do wzięcia udziału w warsztatach rękodzieła ludowego. W trakcie wydarzenia prowadzone są otwarte bezpłatne pokazy i warsztaty technik rzemieślniczych, umożliwiające uczestnikom zapoznanie się z metodami wyrobu, naukę i udział w procesie twórczym. Duży wybór tematycznych zajęć, jak i ilość prowadzących spowodowała, że każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie. Prowadzone są m.in. warsztaty: rzeźbiarskie, garncarskie, kowalskie, pszczelarskie, koronkarskie, hafciarskie, zdobienia ptaszków drewnianych, malowania na szkle, wyrobów plastyki obrzędowej czy plecionkarskie – wyplatania wikliny i siana, różnego rodzaju przedmiotów użytkowych oraz takich, które pełnią jedynie funkcję dekoracyjną, i wiele innych.  Uczestnicy mogą skosztować wielu potraw opartych na tradycyjnych recepturach w tym „Ziemniaków po cabańsku” (wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych), przygotowanych przez 27 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu chrzanowskiego.
Przedsięwzięcie stanowi bogatą ofertę rekreacyjną i turystyczną umożliwiającą wszystkim przybyłym na imprezę zapoznanie się z kulturalnym bogactwem regionu, pięknem oraz wartością dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. To także aktywizacja oraz udział dzieci i dorosłych, a jednocześnie ożywienie tradycji rzemiosła artystycznego.

 

Szanty na Wiśle

Szanty na Wiśle

,,Szanty na Wiśle” organizowane w skansenie w Wygiełzowie w czwartą niedzielę lipca to impreza plenerowa dedykowana promocji zasobu jakim jest rzeka Wisła. Pragniemy pokazać wpływ Wisły i innych akwenów wodnych w naszym powiecie na przemysł, gospodarkę, rolnictwo, rybołówstwo oraz na wykorzystanie czasu wolnego mieszkańców.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu chrzanowskiego, choć nie tylko Laughing zarówno tych młodszych jak i starszych do uczestnictwa, tak abyśmy stworzyli niezwykły klimat tego całego wydarzenia. Mile widziane przebrania w stylu marynarskim, rybackim czy pirackim

 

Jarmark Wielkanocny

zdjęcia CH MAX

W dniach 24 i 25 marca 2018 roku odbywał się w Centrum Handlowym MAX w Chrzanowie Jarmark Wielkanocny zorganizowany przez Lokalną Grupę Działania „ Partnerstwo na Jurze” i CH MAX. Tegoroczna impreza okazała się wielkim sukcesem dzięki ogromnemu zaangażowaniu wystawców, osób prowadzących warsztaty, organizatorów oraz bardzo dużej ilości dorosłych i dzieci chętnie biorących udział w zajęciach i tworzących cudne arcydzieła.
Wycieczki Kolejką Chrzanolandii  także cieszyły się wielką popularnością. Trasa przebiegała ulicą Trzebińską i w okolicy szpitala, dzięki pięknej pogodzie przejażdżki  sprawiły wiele radości jej uczestnikom.

Bezpłatne warsztaty: wicia tradycyjnych palm wielkanocnych ,których tworzenia uczyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kwaczale, garncarstwa  z Panem Piotrem  Skórkiewiczem,  bibułkarstwa  którego techniki pokazała Pani Kazimiera Musiak  w jej rękach kawałki bibuły przemieniały się w kolorowe kwiaty. Zdobienie jaj wielkanocnych metodą batikowania zaprezentowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich  w Karniowicach, szycia pacynek z filcu uczyła min Pani Jadwiga Bolek . Rzeźba i rzeźbienie to atrakcja pokazana przez Pana Rudolfa Marcinkowskiego wybitnego artysty rzeźbiarza, który zaszczycił nas swoją obecnością, a warsztaty z wikliny prowadził Pan Rafał Kuras . Jak zrobić zwierzątka z sianka pokazała Pani Halina Kowal ,a  jak powstają gobeliny zaprezentowały Panie Małgorzata Polańska-Kubiak i Marcelina Kubiak. Wszystkie warsztaty i stoiska są świetną formą prezentacji tradycji i kultury, a także promocją produktów regionalnych, tradycyjnych i wsparciem dla ginących zawodów. Podczas wydarzenia można było zakupić rękodzieła ludowe, dekoracje wielkanocne oraz znaleźć oryginalny prezent dla najbliższych, a było, z czego wybierać. Odwiedzający goście mogli zakupić również smakołyki – świąteczne wypieki wykonane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Gromca i  członków Stowarzyszenia  „ Wesoła Jesień” a także popróbować zdobienia ciast wielkanocnych .  Każde stoisko było pięknie udekorowane w stylu regionalnym nawiązującym do tradycji i kultury Krakowiaków Zachodnich, za co serdecznie dziękujemy naszym wystawcom.

Dodatkowymi atrakcjami dla najmłodszych było malowanie buziek i porady kosmetyczne dla  „starszych” oraz pokaz carvingu ( ozdób z warzyw i owoców) zorganizowany przez Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie.

Projekt własny

 

Potrawy

Potrawy
 

Ekologia

Ekologia
 

Pociąg do Małopolski

Pociąg do Małopolski

Budżet obywatelski pozwala mieszkańcom Województwa decydować o tym na co wydać pieniądze. Mieszkańcy mogą nie tylko wybierać zadania, które mają być zrealizowane, ale sami zostać ich autorami.

Pierwsza edycja odbyła się w 2016 roku i wtedy to Prezes LGD Jerzy Kasprzyk złożył wniosek na projekt „Pociąg do Małopolski” – kolejkę turystyczną scalającą różne atrakcje obszaru. Projekt wygrał i uzyskał dofinansowanie.

3 września 2017 roku na kluczowej imprezie ,,Chrzanolandii” nastąpiło inauguracyjne otwarcie. Zaproszono pomysłodawcę budżetu obywatelskiego Pana Grzegorza Lipca Członka Zarządu Województwa Małopolskiego aby wraz z Prezesem i Wiceprezesem Lokalnej Grupy Działania ,,Partnerstwo na Jurze” i Dyrektorem Skansenu w Wygiełzowie oficjalnie przeciąć wstęgę i uroczyście uczestniczyć w przejażdżce kolejką. Pan Marek Grabski Dyrektor Skansenu podczas ziemniaczyska na deskach amfiteatru oficjalnie przekazał Prezesowi Lokalnej Grupy Działania ,,Partnerstwo na Jurze” Panu Jerzemu Kasprzykowi umowę wydzierżawienia kolejki turystycznej.

Kolejka „Pociąg do Małopolski” Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” była bezpłatną atrakcją podczas lokalnych imprez.  Przejazdy Ciuchcią cieszyły się ogromną popularnością wśród uczestników wydarzeń, jednocześnie będąc świetna promocją dla LGD.

  • 2018 rok – 19 przejazdów
  • 2019 rok – 20 przejazdów

 

Pozostałe z kategorii