Skip to content
Menu

Karniowice

Karniowice

Karniowice – wieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim, w gminie Trzebinia. Położone są na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, częściowo na obszarze Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. 

Teren gdzie współcześnie znajdują się Karniowice najpewniej wchodził w skład państwa Wiślan, następnie państwa wielkomorawskiego, później po połączeniu ziem Wiślan z państwem Polan, pozostał przy Polsce do 1795 roku.

Od średniowiecza do 1795 roku wieś znajdowała się w województwie krakowskim. Po III rozbiorze Polski okolice Karniowic należały do dystryktu olkuskiego w ramach tzw. Galicji Zachodniej w zaborze austriackim. W 1809 roku teren Karniowic przyłączono do departamentu krakowskiego w granicach Księstwa Warszawskiego. W latach 1815–1845 w Rzeczypospolitej Krakowskiej jako jedna z 224 wsi.

W latach 1848–1918 należała do Wielkiego Księstwa Krakowskiego w ramach Cesarstwa Austriackiego. W latach 1918–1939 i 1945–1975 w woj. krakowskim. W okresie II wojny światowej należała do III Rzeszy i była miejscowością graniczną z Generalnym Gubernatorstwem.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karniowice_(powiat_chrzanowski)#cite_note-7

 
 

 

Martwica Karniowicka

Martwica Karniowicka

Więcej o Martwicy Karniowickiej na naszej stronie pod linkiem: 
http://chrzanolandia.com.pl/strona-141-martwica_karniowicka.html

 
 
 

Kurhan

Kurhan

W Karniowicach powstał pierwszy w Europie nowożytnej kurhan. Więcej informacji na ten temat zamieściliśmy na naszej stronie pod linkiem: 
http://chrzanolandia.com.pl/strona-198-kurhan_cmentarz_w_karniowicach.html

 
 

Błonia Karniowickie

Błonia Karniowickie

Błonia Karniowickie zostały zagospodarowane w 2010 r. Przeprowadzone prace to m.in. utwardzenie placu przy scenie plenerowej, przebudowa wjazdu od strony ul. Sportowej, wykonanie nawierzchni z płyt ażurowych na parkingu i nasadzenie drzew i krzewów na skarpach.

Na Błoniach Karniowickich organizowane są różnego rodzaju imprezy, spotkania, konkursy i festyny. 

Inwestycja jest współfinanswana ze środków z Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

 

źródło fotografii: archiwum Urzędu Miasta w Trzebini