Skip to content
Menu

Libiąż

Libiąż

Libiąż – miasto w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim. Położone jest w sąsiedztwie miast: Chrzanowa, Chełmka, Jaworzna i Oświęcimia. Według najnowszej aktualizacji granic mezoregionów fizycznogeograficznych Polski przygotowanej przez PAN Libiąż położony jest na utworach południowej Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej tj. na Garbie Tenczyńskim i Rowie Krzeszowickim. Południowa część gminy położona jest z kolei w obszarze Doliny Górnej Wisły. Terytorium miasta jest objęte eksploatacją węgla kamiennego.

Libiąż jest miastem przemysłowym. Na jego terenie znajdują się m.in. Kopalnia Węgla Kamiennego ZG „Janina”, fabryka okien i profili PCW „Thermoplast”, kopalnia dolomitu „Libiąż”, a także fabryka kostki brukowej „Libet”. Libiąż należy do Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego.

 

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Libi%C4%85%C5%BC#cite_note-17

 

 

Winnica Libiąż

Cały kompleks winny rozpościera się na słonecznym wzgórzu o wysokości ponad 324 m n.p.m. w południowo-zachodniej części miasta. Można tu skosztować smaków wytrawnych win w kilkunastu odmianach. Czerwony Regent, biały Muskat Odeski, Johanniter, Seyval Blanc czy Hibernal, to jedne z win, które można degustować w Winnicy Libiąż.

 
 

Plac Słoneczny

Plac Słoneczny

Plac Słoneczny powstał w 2002 roku. Jest to mijesce spotkań i integracji mieszkańców gdzie odbywają się różnego rodzaju imprezy w tym m. in. Dni Libiąża. Plac zdobi oryginalna fontanna wodno – pływająca z czarnego granitu symbolizująca kulę ziemską z wygrawerowaną mapą świata oraz zaznaczonym Libiążem. 

 
 
 

Sztolnia przy Zakładzie Górniczym „Janina”

Sztolnia przy Zakładzie Górniczym "Janina"

Sztolnia wykonana była głównie dla potrzeb szkoleniowych Zasadniczej Szkoły Górniczej w Libiążu. Drążenie wyrobisk prowadzone było przy udziale uczniów szkoły. W wyrobiskach sztolni zlokalizowano między innymi warsztaty mechaniczne i elektryczne, w których uczniowie ZSG odbywali praktyczne zajęcia.

Sztolnia zawiera w sobie podstawowe elementy procesu wydobywczego stanowiąc jego odzwierciedlenie z dołu kopalni. Są to między innymi: przodek robót przygotowawczych wyposażony w kombajn AM 50 oraz ściany wyposażone w kompleksy obudowy zmechanizowanej wraz z kombajnem ścianowym. W sztolni, poza wymienionymi wyżej maszynami znajdują się również urządzenia odstawcze (przenośniki taśmowe, zgrzebłowe), urządzenia do transportu materiałów (kołowroty, kolejka podwieszana), wentylatory oraz dołowa lokomotywa elektryczna wraz z wagonami do transportu załogi. Wyrobiska wyposażone są również (podobnie jak w dole kopalni) w sieć rurociągów przeciwpożarowych, instalacje elektryczne, telefoniczne itp.

Całkowita długość wyrobisk sztolni wynosi około 600 m, z czego do zwiedzania przeznaczonych jest około 200 m. Wejście do sztolni zlokalizowane jest przy budynku ośrodka szkoleniowego kopalni.