Skip to content
Menu
Aktorzy i pisarze

 Aktorzy i pisarze


Aktorzy i pisarze

 

Andrzej Grabowski

Andrzej Grabowski

Dość szybko zaczął osiągać wielkie sukcesy. Wystarczy wymienić doskonałą rolę w „Irydonie”
w Teatrze im. Słowackiego czy Jaśka w „Weselu” wyreżyserowanym przez Andrzeja Wajdę w Starym Teatrze. Później były świetne główne role m.in. w serialu telewizyjnym „Boża Podszewka” oraz w telewizyjnym sitkomie „Świat według Kiepskich”.
Dziś nie sposób wymienić wszystkich jego ról w wielu spektaklach teatralnych, telewizyjnych i w filmach.
Andrzej Grabowski jak mało kto uparcie i zawsze z wielką dumą podkreśla, że:

  • pochodzi z małego miasteczka Alwernia;
  • ukończył LO im. Staszica w Chrzanowie;
  • z tych miejscowości i okolic, spędzonych w młodzieńczych latach czerpie dziś różne pomysły i doświadczenie do swoich ról.

 Andrzej Grabowski nigdy nie odmawia współpracy z organizatorami różnych lokalnych imprez i przedsięwzięć artystycznych w Alwerni, czy w innych miejscowościach Gminy Alwernia. Wspólnie z bratem Mikołajem spopularyzowali Alwerniańskie Muzeum Pożarnictwa, zachęcając Kraków do pokazywania na Rynku, przy różnych okazjach jego najwspanialszych zabytkowych pojazdów. Uczestniczył także w powiatowych konkursach na potrawy regionalne oraz w organizacji Wigilii dla samotnych. Nadto chętnie udziela się w licznych koncertach charytatywnych na rzecz osób potrzebujących.

 

 Bracia Mucha


Bracia Mucha

 

 Franciszek Ciura

Franciszek Ciura

Franciszek Ciura – mieszkaniec Kwaczały w Gminie Alwernia. Ukończył Politechnikę Krakowską Wydział Mechaniczny, ze stopniem mgr inż. mechaniki. Równolegle ze studiami ukończył  Studium Wojskowe przy Politechnice Krakowskiej, a po odbyciu dodatkowych szkoleń w  krajowych jednostkach wojskowych uzyskał stopień, podporucznik W.P. Zaraz po obronie pracy dyplomowej w 1960 r. podjął pracę zawodową i kontynuował ją w następujących kolejnych zakładach i instytucjach:

  • Fabryka Chemiczna „Alwernia” w Kwaczale (później Fabryka Chemiczna „Alwernia” w Alwerni), lata 1960‒1961.
  • Zakłady Chemiczne Oświęcim, lata 1961‒1973.
  • Zjednoczenie „Petrochemia” w Krakowie, lata 1973‒1982.
  • Biuro Projektów „Bipronaft” w Krakowie, lata 1982‒1991
  • Bank Handlowy w Warszawie O/ w Krakowie, lata 1991‒2001

Twórczość:

  • W latach 1983‒2004 w miesięczniku załogi Zakładów Chemicznych „Alwernia” i gminy Alwernia „Alchemik”, opublikował 57 artykułów z historii i etnografii Kwaczały oraz gmin Alwernia i Babice

W formie książkowej wydał:

  • Monografię rodzinnej wsi Kwaczała, Kraków 2005 r.
  • Klucz lipowiecki, Kraków 2009 r. (jest to monografia dóbr stołowych biskupów krakowskich obejmujących docelowo 15 wsi, z centralnym zamkiem lipowieckim).
  • Gminy Alwernia i Babice pod okupacją hitlerowskich Niemiec 1939 -1945, Kraków 2014 r.
  • Wesele kwaczalskie, Kraków 2017 r.

 W przygotowaniu do wydania drukiem:

  • Wieczorne opowiadania ( dot. Kwaczały).

 Inne opracowania:

  • Wiersze z młodości, Kraków 2017 r.
  • Manifestacje NSZZ „Solidarność” w Krakowie i Nowej Hucie w latach
    1981-1989 (rękopis).

 Najważniejsze Nagrody i Wyróżnienia

  • Srebrny Krzyż Zasługi, (1980 r.)
  • Złota Odznaka Polskiego Związku Pszczelarskiego, (2004 r.).
  • Honorowy Obywatel Gminy Alwernia, (2006 r.).
  • Wpis do Złotej Księgi Miasta i Gminy Alwernia, (2006 r.).
  • Złoty Krzyż Zasługi, (2008 r.).

 Teatr Ludowy „Tradycja”

Teatr Ludowy "Tradycja"

Działa od 1994 roku, w Okleśnej, w Domu Ludowym przy ul. Nowowiejskiej. Na początku teatr zajmował się odtwarzaniem obrzędów i zwyczajów ludowych, później coraz częściej klasycznym teatrem – przedstawienia dramatyczne i komedie, np. „Zemsta” A. Fredry, „Chłopcy” S. Grochowiaka, „Ożenek” N. Gogola, „Oświadczyny” A. Czechowa i wg współczesnych scenariuszy – „Kręć się kręć wrzeciono” Z. Klatki, „Spowiedź drewnie” J. Wilkowskiego, „Tato, tato sprawa się rypła” R. Latki, „Moje rzeźby ożyły” Z. Klatki i S. Michno. Powodzeniem cieszyły się spektakle kabaretowe: „Z folklorem, z humorem”, „Obudzeni w Europie”, „TKM”. Co roku teatr przygotowuje kolejną premierę, często występują też na estradzie. Średnio w roku prezentują się ok. 40 razy w różnych miejscach Małopolski i nie tylko. Zespół teatru zdobył wiele wartościowych nagród i wyróżnień na różnych przeglądach, konkursach i festiwalach, w tym Nagrodę Marszałka Województwa Lubelskiego (2007 r.), trzykrotnie Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011, 1014, 2017 r.) otrzymane za prezentowane spektakle na Ogólnopolskich Sejmikach Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. Otrzymał także Nagrodę Artystyczną Powiatu Chrzanowskiego, Nagrodę Gminy Alwernia im. H. Cyganika, Odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i ostatnio wręczoną – Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana za krzewienie idei regionalizmu i osiągnięcia artystyczne.

Kontakt: tel. 12 283 16 76, 12 282 88 64, 728 861 894, zk1946@wp.pl,
adres: ul. Nowowiejska 5, 32-566 Okleśna, www.teatrtradycja.pl

 

 Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiaczek”

Zespół Pieśni i Tańca "Krakowiaczek"

 

ZPiT Krakowiaczek został założony w 2003 roku przy Szkole Podstawowej w Grojcu. Po dwóch latach działalności opiekę nad zespołem przejął Samorządowy Ośrodek Kultury w Alwerni. Od roku 2012 KRAKOWIACZEK tańczy i śpiewa przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Alwerni, który finansuje działalność zespołu. Zespół jest wspierany również przez Stowarzyszenie Sympatyków Grojca. Instruktorem i choreografem jest Teresa Majewska – animator kultury, instruktor tańca ludowego. Akompaniatorem zespołu  jest Wiesław Piwowarczyk. Z akompaniatorem współpracuje skrzypaczka Iwona Łydek. Zespół zrzesza dzieci i młodzież w wieku od 4-22 lat, obecnie licząc ok. 40 członków. Pracuje w trzech grupach wiekowych: rytmiczna, dziecięca i młodzieżowa. W czasie dotychczasowej działalności zespół 140 razy występował na scenie, brał udział w 14 przeglądach i konkursach,  uczestniczył w 6 festiwalach, w tym w 4 międzynarodowych, 9 razy wyjeżdżał na szkolenia i zgrupowania taneczne, 11 razy prowadził warsztaty taneczne i rękodzieła dla dzieci i młodzieży szkolnej.

 

Pozostałe z kategorii