Skip to content
Menu
Koła Gospodyń Wiejskich (KGW)

 

Koła Gospodyń Wiejskich (KGW)

Koła Gospodyń Wiejskich (KGW)

 

KGW Babice

KGW Babice

KGW w Babicach powstało Jesienią w 1947 roku. Koło założyło 16 członkiń. Pierwszą przewodniczącą była Maria Osadzińska, która przewodniczyła kołu  10 lat. Największą ilość członkiń datuje się na rok 1975 i było to 197 osób. W latach 90-tych Koło zawiesiło swoją działalność . Reaktywacja działalności nastąpiła w 2003roku. Obecnie liczy ono 12 członkiń, a przewodniczącą koła jest Krystyna Nowak

 

KGW Balin

KGW Balin

 

 

KGW Bolęcin

KGW Bolęcin

Koło Gospodyń Wiejskich w Bolęcinie powstało w 1947 roku. Jego założycielką była Pani Kałkowa. Koło wznowiło swoją działalność w styczniu 1997 roku. Jego przewodniczącą została Pani Maria Kuśmirek. Działalność artystyczna KGW opiera się na trzech zespołach , które postały w 1997 roku. Grupa mieszana to „Bolęcinianie”, męska grupa śpiewacza „Bolęcanie”, kobieca grupa śpiewacza „Bolęcanki”.  W latach 1997-2003 instruktorem muzycznym była Pani Ewa Grondal  Ładocha, w latach 2004-2011 Pani Anna Maria Warzecha, w latach 2012-2015 Pan Dominik Tekielak. Od roku 2016 opiekę muzyczną nad zespołami sprawuje Pan Tomasz Smółka. Przewodnicząca – Pani Barbara Hałat  Obecnie koło liczy 15 członków.

 

KGW Czyżówka

KGW Czyżówka

Koło Gospodyń Wiejskich w Czyżówce powstało w 1955 r. Jedną z pierwszych założycielek i przewodniczącą była Pani Otylia Głuch. Przez wiele lat aż do lutego 2016 roku opiekę muzyczną sprawowała Pani Janina Krawczyk. Obecnie opiekę nad kołem sprawuje p. Elżbieta Pietrzyk. Opiekunem muzycznym jest instr. Artur Gomółka. Członkiń działających jest 6.

 

KGW Dulowa

KGW Dulowa

Koło Gospodyń Wiejskich w Dulowej istniało już w 1937 roku. 
Zostało założone z inicjatywy członków OSP Dulowa, ponieważ w szeregach straży pożarnej były również kobiety. Po wojnie reaktywowano koło, przewodniczącą została pani Władysława Kasprzyk. W styczniu 2003 przewodniczącą KGW została p. Halina Duda, która w lutym tego samego roku założyła zespół folklorystyczny „Dulowiacy”. Obecnie kołu przewodniczy Ryszard Wentrys.

 
 

KGW Grojec

KGW Grojec

Grojeckie KGW zostało założone  17 września 1957 roku. Pierwszą przewodniczącą była Bronisława Janik, a obecnie ( od 1999 roku) Krystyna Madeja. W KGW działa obecnie około 20 pań, a były lata kiedy skupiało aż 90 gospodyń.  Przy KGW działa od 1975 roku zespół śpiewaczy „Grojcanie”, którym od założenia kieruje Emilia Kadłuczka.

 
 
 

KGW Gromiec

KGW Gromiec

    Koło Gospodyń Wiejskich w Gromcu powstało w 1961 r. Pierwszą przewodniczącą była Władysława Szostek. W 1991 roku powstał Zespół Śpiewaczy „Gromcaneczki” prowadzony przez instruktora muzyki Gerarda Miś, a obecnie Krzysztofa Dłubis i działający pod patronatem LCK. Przewodniczącą KGW jest Pani Melania Mańka. Obecnie działa 55 członkiń.

 
 

KGW Jankowice

KGW Jankowice

KGW Jankowice powstało ok. 1950 roku, już wtedy panie uczestniczyły w różnego rodzaju kursach: gotowania, szycia, robótek ręcznych. Z inicjatywy ówczesnej dyrektor ośrodka kultury P. Buckiej powstał śpiewaczo-obrzędowy zespół ludowy „Jankowicanki”. Obecnie koło liczy 20 członkiń, a przewodniczy  Pani Anna Kosowska.

 
 
 

KGW Karniowice

KGW Karniowice

Pierwsze wzmianki tworzenia się Karniowickiego  Koła Gospodyń Wiejskich pochodzą z roku 1937. Pierwszą przewodniczącą Koła była pani Maria Papiernik. . Wraz z przyjściem przewrotu w 1989 roku Kółka Rolnicze zaczęły umierać  śmiercią naturalną a Koło Gospodyń Wiejskich popadło w letarg. W 2003 roku  na zebraniu została wybrana nowa przewodnicząca KGW, Barbara Paszcza. Za swoją maksymę Panie wzięły słowa Seneki : „ Trzeba żyć dla innych, jeżeli chcesz żyć dla siebie”.W kwietniu 2003 roku, z inicjatywy i w oparciu o członków koła powstał Zespół Folklorystyczny Karniowianie. Kierownikiem zespołu jest Pani Barbara Paszcza,
a akompaniatorem jest Pan Marek Noworyta.

 
 

KGW Kwaczała

KGW Kwaczała

Koło powstało w 1965r, 18 lipca 2015 obchodziło 50-lecie. Pierwszą przewodniczącą była Zofia Głownia,  Pani Maria Warchoł założyła zespół śpiewaczy „Kwaczalanki”, aktualnie koło liczy  32 osoby. Obecnie funkcje przewodniczącej pełni Pani Irena Kurzańska.

 

KGW Lgota

KGW Lgota

Koło Gospodyń w Lgocie zostało założone w 1959 roku świadczą o tym pierwsze zapiski, wówczas koło zrzeszało 28 pań. Obecnie Koło liczy 18 członkiń z czego 8 pań aktywnie działa na rzecz krzewienia kultury i podtrzymywania starych obrzędów i obyczajów. Od 1991 r do chwili obecnej funkcję przewodniczącej pełni Pani Krystyna Żurek. Przy kole istnieje oraz zespół „Lgocanki”.   Rok 2015 to rok sukcesów. Koło obchodziło 55 lecie swojego istnienia, zaś zespół „Lgocanki” 25 jubileusz.

 
 

KGW Luszowice

KGW Luszowice

 

KGW Mętków

KGW Mętków

Koło Gospodyń Wiejskich w Mętkowie powstało w latach 50-tych ubiegłego wieku. Józefa Pająk była pierwszą przewodniczącą . Stan wojenny zawiesił działalność wszelkich organizacji. Od 2009 r. KGW reaktywuje swoją działalność. Obecnie koło liczy 24 członkinie, a przewodniczy Józefa Irena Wierzba.

KGW Mirów

KGW Mirów

Koło Gospodyń Wiejskich w Mirowie zostało założone 7 listopada 1977roku. Pierwszą przewodniczącą była Pani Kazimiera Musiak. Obecnie koło liczy14 członkiń, a przewodniczy mu Pani Bronisława Jochymek.

 

KGW Młoszowa

KGW Młoszowa

Koło Gospodyń Wiejskich w Młoszowej zostało założone w 1963 roku przez Panią Apolonię Kawałek. Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Młoszowej jest Pani Stanisława Zając. Instruktorem  muzycznym  jest Pani Irina  Korobska.

 
 

KGW Nieporaz

KGW Nieporaz

Koło Gospodyń Wiejskich na Nieporazie powstało w 1974 r.  Jego założycielką była Zofia Gradus, natomiast pierwszą Przewodniczącą była Helena Kramarczyk. Aktualnie od 2011 r. działają pod przewodnictwem Marii Kucia. Koło liczy 15 członkiń.

 
 
 

KGW Okleśna

KGW Okleśna

KGW w Okleśnej powstało w 1936 roku. Działało wtedy ponad 25 członkiń. Przewodniczącą  Koła była wówczas Pani Maria Cichoń. Aktualnie przewodniczącą koła jest Maria Grela, a koło liczy 18 członkiń.

 
 

KGW Olszyny

KGW Olszyny

KGW Olszyny pojawiły się w roku 1968. Koło liczyło wtedy 36 członkiń, a rolę przewodniczącej pełniła Pani Monika Górecka. Po kilku latach przewodnictwo objęła Pani Anna Datoń. Kolejnymi przewodniczącymi były: Anna Piasecka, Zofia Grudzień, Małgorzata Adamska. Obecnie funkcję tą pełni Janina Mastalska.
Z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich organizowane były kursy gotowania, pieczenia, szycia. Dostarczano kurczęta jednodniowe do chowu oraz pasze. Działała również wypożyczalnia naczyń i sprzętu do prac polowych (m.in. maszyna do siewu buraków) oraz szatkownicy do kapusty. Koło organizowało spotkania okolicznościowe, takie jak Dzień Kobiet, czy opłatek. Panie pamiętały także o ludziach starszych organizując dla nich Dzień Seniora. Angażowano się również w organizację festynów, zabaw tanecznych, dożynek gminnych, w których brano czynny udział. Panie uczestniczyły we wszystkich pracach na rzecz swojej miejscowości. Brały udział w czynach społecznych, pomagały przy budowie dróg rozsypując kamień, malowały sprzęt i siatkę ogrodzeniową przy przedszkolu w Olszynach.
W 2014 r. motywacją do wznowienia działalności były organizowane Dożynki Gminne w Olszynach. Od tego czasu działalność Koła jest bardziej widoczna.

Od początku istnienia, celem Koła było zachowanie pięknych, starych tradycji i zwyczajów naszego regionu, poprzez ich kultywowanie i przekazywanie młodym pokoleniom, ale równocześnie byłyśmy i jesteśmy otwarte na wszystko co nowe.

 
 
 

KGW Piła Kościelecka

KGW Piła Kościelecka

Koło Gospodyń Wiejskich w Pile Kościeleckiej istnieje od ponad 60 lat. Po krótkiej przerwie  1 marca 1994 roku gospodynie wznowiły swoja działalność. Obecnie Koło Gospodyń Wiejskich skupia panie w wieku od 40 do 60 lat, liczy siedem członkiń.  Przewodnicząca KGW – Pani Józefa Wójcik.

 
 
 
 

KGW Płaza

KGW Płaza

 
 
 
 
 
 

KGW Płoki

KGW Płoki

Zespół „Płocanki” został założony 27 września 1990 roku przez Krystynę i Krystiana Paluchów. W jego skład weszły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Płokach.

 
 

KGW Pogorzyce

KGW Pogorzyce

 
 
 
 

KGW Psary

KGW Psary

Koło Gospodyń Wiejskich w Psarach powstało w roku 1955. Założycielkami Koła były Panie Czesława Kaim i Emilia Rejdych. Następnie przewodnictwo objęła Czesława Gąsior która prowadziła koło przez 40 lat. Obecnie przewodniczącą jest  Krystyna Niewiedział. Kilka lat instruktorem muzycznym była Pani Irina Korobska, obecnie Artur Gomółka.   Od marca 2007 roku oprócz kobiecej Grupy  śpiewaczej, występuje również jako Zespól Ludowy „Psarzanie”, od jesieni 2012 roku, znacznie powiększył się skład osobowy Zespołu.

 

KGW Regulice

KGW Regulice

Koło Gospodyń Wiejskich w Regulicach powstało w 1949 roku. Pierwszą przewodniczącą była Emilia Mucha. Aktualnie przewodniczącą Koła jest Pani Magdalena Maria Kuchtiak, a koło liczy 29 członkiń.

 
 

KGW Siersza

zdj. udostępniło KGW Siersza

Jedną z organizacji działającej w Domu Kultury „Willa NOT” w Trzebini – Sierszy, jest Koło Gospodyń „Siersza”.

Koło Gospodyń w Sierszy powstało na początku lat 50-tych. Było wiodącą organizacją, wspólnie z Kółkiem Rolniczym na terenie Sierszy. Prosperowało do lat 80-tych. Po 10-letniej przerwie działalność koła została wznowiona. Pierwszą przewodniczącą była Pani Aniela Biela, a obecnie jest nią Zofia Nowotarska. W naszym dorobku znajdują się nagrody, dyplomy, wyróżnienia świadczące o naszym zaangażowaniu. Wielokrotnie zajmowałyśmy I lub II miejsce. Między innymi :
 – w  2016r. II miejsce w konkursie na najpiękniejsze stoisko,
– w 2017r. I miejsce w konkursie na wykonanie „Kalendarza Chrzanolandii”.
Potwierdzeniem naszej pracy są liczne dyplomy oraz bogata kronika naszego Koła.

17 października 2015r. obchodziłyśmy Jubileusz 60-lecia Koła Gospodyń w Sierszy, który stał się okazją do podsumowania dotychczasowej naszej działalności oraz przyjęcia gratulacji i wyrazów uznania za trud włożony w krzewienie rodzimej kultury.

 
 
 

KGW Wygiełzów

KGW Wygiełzów

KGW Koło Gospodyń Wiejskich „Lipowianki” w Wygiełzowie ” powstało w 1985 roku. Pierwszą przewodniczącą była Lucyna Boba. W roku 2000 z inicjatywy sołtysa Wygiełzowa pan Zygmunta Ziajki i Rady Sołeckiej, odrodziła się organizacja skupiająca Panie rozmiłowane w kulturze ludowej. Obecnie liczy ono 10 członkiń, a przewodniczącą koła jest : Pani Władysława Lelito.

 

KGW Zagórze

KGW Zagórze

KGW Zagórze powstało w 1948 roku. Pięć lat później zawiesiło swoją działalność, aby przywrócić ją w 1966r. Obecnie do Koła należy 26 Pań, a przewodniczącą jest Alicja Pędrys.  Od 1999 roku przy KGW Zagórze działa zespół śpiewaczy „Zagórzanki”KGW Zagórze powstało w 1948 roku. Pięć lat później zawiesiło swoją działalność, aby przywrócić ją w 1966r. Obecnie do Koła należy 26 Pań, a przewodniczącą jest Alicja Pędrys.  Od 1999 roku przy KGW Zagórze działa zespół śpiewaczy „Zagórzanki”). Od 2005 roku w działalność Koła aktywnie włączyły się dzieci i młodzież. Soliści zespołu bracia Jarek i Bogdan Mucha.. Od 2005 roku w działalność Koła aktywnie włączyły się dzieci i młodzież. Soliści zespołu bracia Jarek i Bogdan Mucha.

 
 

KGW Żarki

KGW Żarki

Koło założono w 1948 roku z inicjatywy Antoniny Kosowskiej liczyło 11 członkiń , a przewodniczącą była Agnieszka Cygan W roku 1949 przy Kole Gospodyń Wiejskich został założony pierwszy zespół folklorystyczny Od 1983 roku zespołem zaczęła się opiekować Stanisława Dęsoł. W 1987r. Panie zmieniły nazwę zespołu z „Koniczynek” na „Macierzanki”, która funkcjonuje do dziś. Obecnie przewodniczącą koła jest Stanisława Norys, która działa już 60 lat.

 

Pozostałe z kategorii