Chrzanów
Chrzanów – miasto w Polsce położone w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim, siedziba władz powiatu chrzanowskiego i gminy miejsko-wiejskiej Chrzanów.
Miasto położone jest nad rzeką Chechło (lewym dopływem Wisły). Według najnowszej aktualizacji przebiegu granic mezoregionów fizycznogeograficznych Polski Chrzanów położony na utworach Garbu Tenczyńskiego i Rowu Krzeszowickiego – południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Niewielka zaś zachodnia część gminy znajduje się w granicach Wyżyny Śląskiej Pagórów Jaworznickich.
Budowa geologiczna okolic Chrzanowa wyróżnia się występowaniem rud cynku i ołowiu, wapieni, dolomitów, margli, piasków, glin i iłów. Miasto okalają bory sosnowe i buczyny karpackie. Na północ, wschód i południe od miasta występują tereny podmokłe. Na brzegach potoku Chechło występują zbiorowiska leśne o charakterze olsu, a miejscami lasu łęgowego. W lasach i na łąkach spotkać można między innymi sarny, jelenie, daniele, dziki, łosie, bobry i wydry.
Według tradycji ustnej, od XIII w. Chrzanów i okoliczne miejscowości zamieszkiwała ludność napływowa zajmująca się pasterstwem i hodowlą bydła nazywana cabanami. Wywodziła ona swoje pochodzenie od pasterzy (czabanów), którzy przybyli na ziemie Małopolski wraz z najazdem Tatarów w 1241 r. Społeczność ta z czasem przyjęła osiadły tryb życia i zasymilowała się z Polakami. Zachowała jednak do XX w. pewne swoje tradycje i utrzymywała własną odrębność kulturową. Ze społeczności cabanów wywodzą się znane chrzanowskie rody, m.in. Balisiowie, Bytomscy, Dulowscy, Oczkowscy, Palkowie. Obecnie cabanami nazywa się często – w tonie humorystycznym – wszystkich mieszkańców Chrzanowa, a za najbardziej znaną regionalną potrawę uchodzą ziemniaki po cabańsku.
żródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chrzan%C3%B3w
Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich
Wystawy stałe znajdują się w zabytkowym lamusie dworskim z XVI w., przy ul. Mickiewicza 13. W części zabytkowej zbudowany jest on z miejscowego kamienia. Zachował pewne cechy renesansu jak łuk sklepieniowy parteru, czy – znacznie dziś zaburzoną – bryłę architektoniczną. Obecnie piętrowy, częściowo podpiwniczony. Przebudowany przez ostatnich właścicieli, Loewenfeldów, w końcu XIX wieku. Muzeum zostało uruchomione w 1960 r. W roku 1969 r. Konserwator Wojewódzki wpisał budynek Muzeum do Rejestru Zabytków. Można zwiedzać w nim ekspozycje stałe prezentujące regionalną historię, tradycje i zwyczaje oraz wzbogacić wiedzę o faunie, florze oraz geologii ziemi chrzanowskiej. Poszczególne ekspozycje stałe to:
– Skały i minerały ziemi chrzanowskiej
– Flora i fauna okolic Chrzanowa
– Pradzieje regionu chrzanowskiego
– W synagodze i domu żydowskim
– FABLOK – Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce
– Jan Paweł II a ziemia chrzanowska
3 maja 2010 roku przed Budynkiem Głównym Muzeum w Chzanowie odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku; posadzono także poświęcony im dąb pamięci.
Chrzanów ,
ul. Mickiewicza 13
Telefon: 32 623 51 73
Źródło:
http://www.muzeum.chrzanow.pl/
Dom Urbańczyka
Dom Urbańczyka – Oddział Wystaw Czasowych Muzeum w Chrzanowie
Budynek pochodzi zapewne z końca XIX stulecia i jest ciekawym przykładem małomiasteczkowego budownictwa willowego o wyraźnych cechach regionalnych.
To dom parterowy, z cegły, na podmurówce kamiennej, częściowo podpiwniczony. Dach o konstrukcji drewnianej pokryty dachówką ceramiczną, zakładkową. Elewacja frontowa i boczna posiada bogaty wystrój architektoniczny z drewnianym gankiem w części frontowej.
Dom usytuowany jest w niewielkim ogrodzie, zakupiono go z funduszów miejskich w 1981 r., bezpośrednio od spadkobierców ostatniego właściciela, Tadeusza Urbańczyka. Zaprojektował go i zbudował powiatowy budowniczy, Franciszek Urbańczyk.
Walory zabytkowe i estetyczne oraz położenie w dogodnym, centralnym punkcie miasta spowodowały, że w porozumieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Katowicach przeprowadzono kapitalny remont i zaadaptowano budynek dla celów muzealnych.
Zlikwidowano ściany działowe i drzwi do pomieszczeń na parterze oraz schody wewnętrzne, zachowując drewniane odrzwia i uwidaczniając stare podziały konstrukcyjne, tworząc dwustronnie otwarty ciąg wystawowy. W pokoju przylegającym do klatki schodowej pozostawiono drewniany strop kasetonowy. W niedużej części piwnicznej zbudowanej z miejscowego kamienia urządzono oryginalne wnętrze ekspozycyjne. Poddasze przystosowano na pracownie, bibliotekę, archiwum i czytelnię.
Zabytkowy obiekt oddano do użytku jesienią 1985 r., organizując wielką jubileuszową wystawę dorobku Muzeum w XXV lecie jego istnienia.
Adres: Aleja Henryka 16, 32-500 Chrzanów
Telefon: 32 623 43 07
Źródło: http://www.muzeum.chrzanow.pl/index.php?id=6
https://pl.wikipedia.org/wiki/Muzeum_w_Chrzanowie
http://docplayer.pl/5160612-Przewodnik-turystyczny-chrzanow-i-okolice.html
Budynek Towarzystwa Zaliczkowego przy Alei Henryka Obecnie Bank Spółdzielczy w Chrzanowie
Budynek Towarzystwa Zaliczkowego przy Alei Henryka
Obecnie Bank Spółdzielczy w Chrzanowie
Budynek został wybudowany w 1895r na planie prostokąta, a dziś ma w nim siedzibę miejscowy Bank Spółdzielczy, jako “spadkobierca” Towarzystwa Zaliczkowego, co nastąpiło w roku 1938.
Jest to budynek murowany, otynkowany, przykryty dachem dwupołaciowym pokrytym blachą, zakończonym od frontu przy okapie prostą ścianką szczytową. W elewacji głównej, po bokach, do wnętrza prowadzą schody zakończone spocznikiem przykrytym kolumnowym portykiem. Biegi schodów ozdobione są poręczami osadzonymi na tzw. tralkach. Otwory okienne zdobione są tzw. profilami elewacyjnymi podzielonymi tzw. kluczem, zakończone u góry uskokowo.
Budynek posiada od strony elewacji głównej skromnie zdobiony kamienną okładziną lub wykonany z bloków o regularnych ścianach-cokół, na którym wymurowano sylwetę prostej budowli. Jednocześnie tworzy on ściany fundamentowe lub ławy fundamentowe.
Ten piękny budynek rzadko jest wspominany jako zabytek, a przecież warto wiedzieć że:
Chrzanowskie Towarzystwo Zaliczkowe powstało w 1881 roku, swą działalność rozpoczęło w roku następnym. Jego głównym celem była ochrona ludności przed lichwą. W 1895 lub 1896 roku wybudowało swoją siedzibę. W 1938 zmieniono nazwę na Bank Spółdzielczy w Chrzanowie. Władze niemieckie w czasie II wojny światowej zlikwidowały go 31 marca 1941roku.
29 sierpnia 1946 nastąpiło reaktywowanie działalności chrzanowskiego banku. Bank Spółdzielczy w Chrzanowie był jedynym bankiem w Polsce, który wypłacał po wojnie wkłady przedwojenne i to w podwójnej wysokości. Pomyślny rozwój banku przerwał dekret władz komunistycznych ograniczający samodzielność i samorządność banków spółdzielczych, które przekształcone zostały w gminne kasy spółdzielcze. Po kolejnych zmianach prawa bankowego, Nadzwyczajne Walne Zebranie Delegatów w Chrzanowie w 1958roku reaktywowało własną, niezależną spółdzielnię.
W 1991 Bank odzyskał budynek swojej siedziby. W 1996 zrzeszył się w Małopolskim Banku Regionalnym S.A. w Krakowie, który w 2002 wszedł w skład Banku Polskiej Spółdzielczości. W 2006 Bank Spółdzielczy w Alwerni przyłączył się do Banku Spółdzielczego w Chrzanowie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bank_Sp%C3%B3%C5%82dzielczy_w_Chrzanowie
Pomnik Zwycięstwa i Wolności na Placu 1000-Lecia
Pomnik Zwycięstwa i Wolności na Placu 1000-Lecia wzniesiono w roku 1971 r. Został wykonany wg projektu Mariana Konarskiego, znanego rzeźbiarza, a wykonały je Krzeszowickie Zakłady Betoniarskie. Płaskorzeźby na jego szerszych ścianach przedstawiają żołnierza, kobietę, partyzanta, rolnika i górnika. Na bazie ustawiony jest cokół w kształcie prostopadłościanu, o wysokości 9,5 m (pierwotnie miał się wznosić na 14 m) na żelbetowym trzpieniu. Przedstawia orła w locie, umieszczonego na granitowej bazie i cokole z dolomitu libiąskiego. Na ściętym od góry cokole umieszczono orła, wykonanego z 2 mm blachy miedzianej, wykutego przez krakowskiego metaloplastyka Ludwika Błasiaka. Baza pomnika to prostokątna, diorytowa płyta, na której umieszczono metalowy, stylizowany krzyż Virtuti Militari, a na jej podstawie znajduje się napis: Pomnik Zwycięstwa i Wolności.
Źródło http://www.chrzanow.pl/o-miescie/zabytki/pomnik-zwyciestwa-i-wolnosci-na-placu-1000-lecia.html
Cmentarz Żydowski
Kirkut – Cmentarz Żydowski
Znajdujący się przy ulicy Podwale w Chrzanowie cmentarz żydowski sięga swoimi początkami połowy XVIII wieku. „Mały cmentarz” żydowski zastał założony około 1763 roku. Prawdopodobnie na początku XIX w. w jego sąsiedztwie założono „duży cmentarz” żydowski, a następnie oba otoczono wspólnym murem ogrodzenia. Podczas drugiej wojny światowej Niemcy zniszczyli „mały cmentarz”. Przez jego teren poprowadzono drogę, a macewy wykorzystano do jej utwardzenia. Obecnie na miejscu „małego cmentarza” stoi stacja benzynowa oraz przebiega fragment ulicy Podwale. Oba cmentarze można zobaczyć na planach Chrzanowa z 1842 r., 1843 r. i 1848 roku.
Cmentarz żydowski zakładano najczęściej poza miastem, na piaszczystych pagórkach, a więc w rejonach nieatrakcyjnych pod względem uprawy roli i zabudowy, co dla Żydów było gwarancją nienaruszalności cmentarza zakładanego na wieczność. Najczęstszą formą nagrobków jest pionowa, kamienna stela zwana macewą. Na nagrobkach znajdują się oczywiście epitafia w postaci kilku, kilkunastu linijek tekstu w języku hebrajskim, zawierającego dane osobowe zmarłego – imię, imię ojca, data śmierci, czasem nazwisko, w przypadku kobiet dane męża – uzupełnione lamentacjami oraz laudacjami. Dekorację macew stanowią przedstawienia występujących w Biblii (Tora) i Talmudzie zwierząt, roślin, detali architektonicznych, niejednokrotnie zaczerpnięte ze sztuki starożytnego Bliskiego Wschodu. Zdarza się, że symbole bezpośrednio odnoszą się do osoby zmarłej np. dłonie w geście błogosławieństwa na grobach kapłanów czy dzban na grobach lewitów.
Na cmentarzu w Chrzanowie znajdują się dwa ohele, czyli budynki wzniesione nad grobami zasłużonych rabinów – północny nad grobem Salomona Bochnera, zaś południowy nad grobami sześciu przedstawicieli rabinackiego rodu Halbersztamów. Niemal w centrum nekropolii ulokowano zbiorową mogiłę, pomnik upamiętniający 27 Żydów z Chrzanowa rozstrzelanych we wrześniu 1939 r. w Trzebini. Pomnik wspomina także ostateczną zagładę Żydów z Chrzanowa w lutym 1943 roku. Najstarszy zachowany do dziś nagrobek pochodzi z 1802 r., zaś ostatnie pochówki datowane są na okres tuż po II wojnie światowej. Wiele nagrobków posiada wartość zabytkową i artystyczną.
W latach 2005–2007 staraniem gmin żydowskich i samorządu lokalnego Chrzanowa została przeprowadzona gruntowna renowacja nekropolii. Został odbudowany i wzmocniony mur, wykonano nową bramę wejściową, poskładano rozbite nagrobki i usunięto zbędny drzewostan. W uroczystości otwarcia odnowionego cmentarza wziął udział naczelny rabin Polski, Michael Schudrich, oraz potomkowie żydowskich mieszkańców Chrzanowa z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Niemiec, a także przedstawiciele tamtejszych gmin żydowskich oraz placówek dyplomatycznych Izraela, Stanów Zjednoczonych i Niemiec.
Adres: ul. Borowcowa — ul. Podwale, Chrzanów
Budynek I Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie
Gimnazjum Państwowe im. St. Staszica obecnie
I Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Chrzanowie
Budowę budynku Gimnazjum Państwowego im. St. Staszica, a obecnie I Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie, rozpoczęto w 1912roku. 9 maja 1912 r. uchwalono rozpoczęcie budowy budynku szkolnego. Dzięki wydatnej pomocy niżej wymienionych osób i instytucji w mieście, zajęcia rozpoczęto w nim już we wrześniu 1912 r. Henryk Loewenfeid, który ofiarował plac pod budowę (4000m2) udzielił również na niski procent pożyczki w kwocie 25000 koron i zadeklarował także pożyczkę na budowę bursy gimnazjalnej. Dołączyli się do niego: hr. Edward Mycielski 25000 koron, dr Piotr Marczak 1200 koron. Rada Miejska w Chrzanowie, która przez cały czas pomagała w utrzymaniu gimnazjum prywatnego, a potem państwowego, przyznała subwencję 5000 koron, a Wydział Towarzystwa Prywatnego Gimnazjum Realnego w Chrzanowie pożyczkę w kwocie 10000 koron. Gimnazjum Państwowe im. St. Staszica powstało w 1911 roku staraniem Komitetu Obywatelskiego jako prywatna szkoła średnia. Od 1919 r. stało się szkołą państwową. Decyzja zapadła we wrześniu 1919 roku, a jej ogłoszenie i nadanie Gimnazjum imienia Stanisława Staszica nastąpiło dnia 1grudnia 1919 roku. Rozpoczął się okres rozbudowy i rozkwitu Państwowego Gimnazjum im. Stanisława Staszica.
Około 1928 roku z okazji 10 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę dwumetrowa płaskorzeźba orła ozdobiła portal na budynku głównym Liceum, gdzie widniał do czasu okupacji hitlerowskiej. Nie zachowały się informacje, w którym roku został ściągnięty i co się z nim później stało. W okresie międzywojennym dwukrotnie dokonano rozbudowy, a końcem lat 60 powiększono budynek o kolejne skrzydło.
Dziś mieści się tu I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica. Budynek posiada ciekawą fasadę z bordowej cegły, ożywioną ryzalitami i wnękami z półkolistymi arkadami. Ściany wewnątrz budynku zdobią interesujące malowidła ścienne z lat 30-tych XX wieku przedstawiające herby miast i ziem Rzeczypospolitej.
W latach 40-tych zostały one zamalowane. Po 1989 r. niemal wszystkie malowidła zostały ponownie odsłonięte i starannie odnowione. W nowym budynku gimnazjum, wzniesionym w latach 1920-tych na rogu ulic Kościuszki i Piłsudskiego, znajduje się plafon w stylu Art Deco przedstawiający Orła Białego. Na ścianie hallu gmachu wmurowana jest tablica pamiątkowa z lat 1920-tych ku czci uczniów chrzanowskiego gimnazjum poległych podczas Wielkiej Wojny 1914-1918 i wojny polsko-sowieckiej 1919-1920.
Po latach orzeł wrócił na swoje miejsce. 10 Listopada 2010 odsłonięto wizerunek orła na fasadzie budynku I Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie. Obecny wizerunek orła wykonał artysta plastyk Zbigniew Karnas z Pogorzyc. Orzeł zrobiony został z tworzywa sztucznego, ma 2,20 m wysokości
i 2,40 m rozpiętości skrzydeł, waży 50 kg.
Wnętrza obiektu dostępne po wcześniejszym zaanonsowaniu: w okresie roku szkolnego w godzinach od 8:00 do 14:00, w okresie wakacyjnym w godzinach 8:00 do 12:00
Tel. +48 32 623 27 48, www.1lo.pl
Źródło: http://www.chrzanow.dk/zabytki.html
http://www.1lo.pl/historia/budynek-szkoly.html – historia szkoły
http://www.lodor.pl/o-nas/historia-szkoly.html – historia Zespółu Szkół Ogólnokształcących dla Dorosłych w Chrzanowie.
Chrzanowskie Stowarzyszenie Folklorystyczne
Stowarzyszenie powstało w grudniu 1999 r. Działa w nim około 50 członków. Członkowie stowarzyszenia współpracowali na bieżąco ze szkołami i placówkami kulturalnymi, uczestniczyli też czynnie w ogólnopolskim ruchu regionalnym. Organizowane były imprezy folklorystycznych m.in.: dotyczących zwyczajów bożonarodzeniowych, wielkanocnych. Obchodzono również Zielone Świątki, Andrzejki, Ostatki itp. Opiekę nad stowarzyszeniem sprawuje Jan Ryś.
W skład stowarzyszenia wchodzą koła gospodyń wiejskich w Luszowicach, Balinie, Płazie i Pogorzycach.
Celem Stowarzyszenia jest:
- podtrzymywanie i kultywowanie tradycji regionalnej Ziemi Chrzanowskiej;
- aktywizacja ruchu folklorystycznego na Ziemi Chrzanowskiej;
- przekazywanie tradycji młodemu pokoleniu.
- adres: Chrzanów, ul. Broniewskiego 4
- tel: (0-32) 623 30 86
Źródło:
https://spis.ngo.pl/178934-chrzanowskie-stowarzyszenie-folklorystyczne-z-siedziba-w-chrzanowie
Stowarzyszenie STACJA CHRZANÓW

Stowarzyszenie „Stacja Chrzanów” – ochrona dziedzictwa 170 lat historii kolei na Ziemi Chrzanowskiej oraz Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce „FABLOK”
Celem działalności stowarzyszenia jest:
– Popularyzowanie wiedzy o kolejnictwie,
– Popularyzowanie polskiej myśli technicznej w dziedzinie kolejnictwa,
– Podejmowanie działań na rzecz pielęgnowania tradycji polskiego kolejnictwa oraz polskiego przemysłu związanego z kolejnictwem, ,
– Popieranie działalności naukowej, naukowo-technicznej, popularyzatorskiej I wydawniczej poświęconej tematyce kolejowej oraz prowadzenie takiej działalności we własnym zakresie,
– Prowadzenie, inspirowanie oraz wspieranie działań I inicjatyw zmierzających do ochrony zabytków polskiego kolejnictwa,
– Gromadzenie I udostępnianie pamiątek I eksponatów oraz opracowywanie materiałów służących propagowaniu historii kolei,
– Prowadzenie konsultacji I szkoleń w zakresie historii kolei oraz zabytkowego taboru I urządzeń kolejowych,
– Propagowanie idei zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska, a w szczególności promowanie kolei jako środka transportu przyjaznego środowisku naturalnemu,
– Propagowanie kolei jako najbezpieczniejszego lądowego środka transportu,
– Obejmowanie ochroną I opieką szeroko rozumianych zabytków.




Źródło:
https://rejestr.io/krs/652884/stowarzyszenie-stacja-chrzanow
Stowarzyszenie „Stacja Chrzanów” – ochrona dziedzictwa 170 lat historii kolei na Ziemi Chrzanowskiej oraz Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce „FABLOK”
Celem działalności stowarzyszenia jest:
– Popularyzowanie wiedzy o kolejnictwie,
– Popularyzowanie polskiej myśli technicznej w dziedzinie kolejnictwa,
– Podejmowanie działań na rzecz pielęgnowania tradycji polskiego kolejnictwa oraz polskiego przemysłu związanego z kolejnictwem, ,
– Popieranie działalności naukowej, naukowo-technicznej, popularyzatorskiej I wydawniczej poświęconej tematyce kolejowej oraz prowadzenie takiej działalności we własnym zakresie,
– Prowadzenie, inspirowanie oraz wspieranie działań I inicjatyw zmierzających do ochrony zabytków polskiego kolejnictwa,
– Gromadzenie I udostępnianie pamiątek I eksponatów oraz opracowywanie materiałów służących propagowaniu historii kolei,
– Prowadzenie konsultacji I szkoleń w zakresie historii kolei oraz zabytkowego taboru I urządzeń kolejowych,
– Propagowanie idei zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska, a w szczególności promowanie kolei jako środka transportu przyjaznego środowisku naturalnemu,
– Propagowanie kolei jako najbezpieczniejszego lądowego środka transportu,
– Obejmowanie ochroną I opieką szeroko rozumianych zabytków.
Źródło:
https://rejestr.io/krs/652884/stowarzyszenie-stacja-chrzanow
TOWARZYSTWO KRZEWIENIA TRADYCJI KAWALERII POLSKIEJ IM. ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO
Towarzystwo Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego powstało 13 maja 2014 r. z inicjatywy Ryszarda Sobieraja.
Celem stowarzyszenie jest:
– podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowych, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej dla zachowania tożsamości narodowej
– działanie na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego
– tworzenie, promocja i realizacja programów mających na celu pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównanie szans tych rodzin i osób w tym osób niepełnosprawnych, starszych i chorych
– tworzenie i realizowanie programów w zakresie prowadzonej przez Towarzystwo działalności charytatywnej, działalności związanej z rozwojem świadomości społecznej oraz przeciwdziałanie patologiom społecznym
– organizacja zajęć edukacyjnych oraz rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży
– popularyzowanie historii i osiągnięć jazdy i kawalerii polskiej na przestrzeni dziejów narodu polskiego oraz jej historycznego znaczenia dla tworzenia potęgi i obronności państwa polskiego
– promocja walorów turystyczno-krajoznawczych oraz tradycji kulturowej i historycznej „Ziemi Chrzanowskiej”
– uczenie zdyscyplinowanego życia w zespole
– propagowanie wspólnego uprawiania sportu i aktywnej rekreacji
– wspieranie i animowanie aktywności społecznej w środowiskach lokalnych
– integrowanie społeczeństwa obywatelskiego
– propagowanie postaw wolontariackich,
– niedochodowe propagowanie aktywnych form rozrywki i rozwoju osobowego
– niedochodowe organizowanie rekonstrukcji historycznych z wykorzystaniem dopuszczalnych prawem rodzajów broni
-promowanie i organizowanie działań o charakterze kolekcjonerskim wśród członków stowarzyszenia
– upowszechnianie i rozwijanie wiedzy o pierwszej pomocy, medycynie ratunkowej i ochronie zdrowia
Adres siedziby
Brzechwy 3, 32-500 Chrzanów
Źródło:
https://rejestr.io/krs/509044/towarzystwo-krzewienia-tradycji-kawalerii-polskiej-im-rotmistrza-witolda-pileckiego