UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Sroda, 28 maja 2014
XX Przegląd Zespołów Obrzędowych "Po Krakowsku" w Wygiełzowie

Koła Gospodyń Wiejskich z Bolęcina, Gromca, Kwaczały, Mętkowa i Żarek współpracujące z LGD „Partnerstwo na Jurze” wystąpiły w skansenie w Wygiełzowie podczas XX Przeglądu Zespołów Obrzędowych "Po Krakowsku" i zaprezentowały ludowe wesele krakowskie.

Tradycyjne wesele ludowe było złożonym rytuałem obrzędowym wypełnionym śpiewem i tańcami, którego każdy szczegół miał swoje znaczenie. W różnych regionach mogły być one trochę odmienne, ale wszędzie zawarty związek, zgodnie z tradycją, przy ich pomocy musiał być uroczyście, ceremonialnie usankcjonowany przez społeczność lokalną niezależnie od przyjętego przez młodą parę sakramentu w kościele.

Podczas konkursu obrzędu „Wesele krakowskie” Koła Gospodyń Wiejskich zaprezentowały:

Koło Gospodyń Wiejskich z Gromca przedstawiło część z wesela: swaciny, czyli odwiedzenie domu wybranej dziewczyny przez kawalera, jego ojca i swatów oraz starania o uzyskanie aprobaty rodziców przyszłej panny młodej i zgodę na ożenek.

Koło Gospodyń Wiejskich z Żarek przedstawiło część z wesela: zrękowiny, czyli dawną formę zaręczyn, miały one charakter oficjalny, a nawet wiążący prawnie. Młodzi podawali sobie ręce, łączone w asyście swata nad chlebem.

Koło Gospodyń Wiejskich z Mętkowa przedstawiło część z wesela: przyjazd młodego do pani młodej, w asyście dróżek. Panna młoda wychodzi i wita oblubieńca i jego rodzinę. Po wejściu do domu rodzice obojga błogosławią młodej parze.

Koło Gospodyń Wiejskich z Kwaczały przedstawiło część z wesela: oczepiny, czyli rozstanie się panny młodej z wiankiem panieńskim i przejście do grona mężatek. Symbolem tego wydarzenia był czepiec zakładany na głowę dziewczyny, nakrycie typowe dla kobiety zamężnej.

Koło Gospodyń Wiejskich z Bolęcina: przenosiny pani młodej do domu męża, następowały po weselu i były uroczyste. Podczas przewożenia dobytku dziewczyny (skrzyni wiannej) śpiewano piosenki, w których panna dziękowała rodzicom za wychowanie i posag.

Kapituła konkursowa przyznała:

nagrody dla:

  • I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich z Bolęcina za ukazanie różnorodności odświętnego stroju krakowskiego i zaśpiewanie archaicznej pieśni „o kukułeczce”,
  • II miejsce Koło Gospodyń Wiejskich z Mętkowa za przygotowanie widowiska obrazującego wesele z lat 60 – tych i pokazanie dużej ilości rekwizytów,
  • III miejsce Koło Gospodyń Wiejskich z Gromca za naturalność i prawidłowa gwarę oraz używanie lokalnych nazw własnych,

dwa równorzędne wyróżnienia dla:

  • wyróżnienie Koło Gospodyń Wiejskich z Żarek za dobrze ukazany przekaz międzypokoleniowy,
  • wyróżnienie Koło Gospodyń Wiejskich z Kwaczały za zawarcie elementu targu o warkocz i wykup czepca.

Wszystkim nagrodzonym Kołom Gospodyń Wiejskich serdecznie gratulujemy.

Bolęcin (Custom).JPG

Koło Gospodyń Wiejskich z Bolęcina

Mętkowianki (Custom).JPG

Koło Gospodyń Wiejskich z Mętkowa

Gromcaneczki z Gromca (Custom).JPG

Koło Gospodyń Wiejskich z Gromca

Macierzanki z Żarek (Custom).JPG

Koło Gospodyń Wiejskich z Żarek

Kwaczała (Custom).JPG

Koło Gospodyń Wiejskich z Kwaczały

Zdjęcia z archiwum Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze