UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ

ZIEMIA  CHRZANOWSKA

Powiat chrzanowski leży w północno – zachodniej części województwa małopolskiego. Dużym plusem jest fakt, że stolica powiatu - Chrzanów znajduje się pomiędzy Krakowem a Katowicami, a dodatkową atrakcją jest jego lokalizacja niespełna 40 km od wyznaczonego przez kartografów środka Europy.
W skład powiatu chrzanowskiego wchodzi 5 gmin:
AlwerniaBabiceChrzanówLibiąż oraz Trzebinia.

Mapka powiatu chrzanowskiego

Dobrze zagospodarowane ośrodki wypoczynkowe z bazą rekreacyjno - sportową czekają na turystów. Powiat chrzanowski to znakomite miejsce do uprawiania turystyki weekendowej. Można tu zobaczyć liczne budowle sakralne, zamki, rezydencje i dwory. Akweny Kozi Bród, Balaton i Zalew Chechło w Trzebini oraz Skowronek w Alwerni w ciepłe słoneczne dni gromadzą liczne grono mieszkańców powiatu, jak również turystów. Polecamy kąpiele słoneczne, zachęcamy do aktywnego wypoczynku. Czekają na Was boiska do piłki siatkowej oraz korty tenisowe, a na najmłodszych place zabaw.

Powiat Chrzanowski to nie tylko budynki, inwestycje czy zabytki, to przede wszystkim tradycje pieczołowicie pielęgnowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Teren Alwerni, Babic, Chrzanowa, Libiąża i Trzebini jest jednym z ważniejszych ośrodków kultury ludowej w regionie. Grupy śpiewacze, gawędziarki, Koła Gospodyń Wiejskich są niewątpliwą atrakcją na regionalnych i ogólnopolskich imprezach folklorystycznych.

W Powiecie Chrzanowskim ma miejsce wiele imprez o charakterze cyklicznym. Oprócz imprez organizowanych w ramach obchodów Dni Miast i Wsi, w Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie rokrocznie odbywa się Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej oraz Konkurs potraw regionalnych. Co roku organizowane są także: Sylwester pod gwiazdami, Powiatowy Konkurs Przyśpiewek Weselnych, a także Strzelanka Alwernijska (odpust w klasztorze OO. Bernardynów w Alwerni, zwany tak przez dawny zwyczaj strzelania z moździerzy).

W okresie letnim organizowane są Dożynki Powiatowe i Gminne, podczas których prezentowane są obyczaje i kultura ziemi chrzanowskiej, natomiast jesienią zapraszamy na Festiwal Ziemniaków po Cabańsku. Ziemia chrzanowska, położona na granicy Śląska i Małopolski, czerpie co najlepsze z kulinarnych smaków obu tych krain, jednak każdy region, oprócz zapożyczeń kulinarnych od sąsiadów wykształca także własne, niepowtarzalne smaki. Naszą regionalną potrawą są ziemniaki z dodatkiem jarzyn, wędzonego boczku i przypraw, pieczone na ognisku, które coraz bardziej zyskują na popularności również poza powiatem i stają się jego wizytówką.

Serdecznie zapraszamy !

 

 

Informacja opracowana przez Wydział Promocji Starostwa Powiatowego w Chrzanowie

 

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze