UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ

Miejscowość Tematyczna Wioska pod Skałą w Bolęcinie powstała w 2014 roku. Razem z pięcioma innymi miejscowościami tematycznymi należy do małopolskich miejsc z charakterem. Symbolem wioski jest unikatowa Skałka Triasowa , wapienny ostaniec powstały 215 mln lat na dnie ciepłego triasowego morza. Skałka Triasowa jest pomnikiem przyrody nieożywionej im. S. Siedleckiego oraz jest zaliczana do Zielonych Pereł Gminy Trzebinia.

Temat przewodni miejscowości tematycznej w Bolęcinie to skały i kamienie, oraz związane z nimi wierzenia, baśnie i legendy, przesądy; ich właściwości magiczne i lecznicze. Wybranie tematu wiąże się z obecnością na terenie wsi Skałki Triasowej . Ale nie tylko !  Skały to nieczynny kamieniołom wapienia muszlowego, leśne wykopaliska jurajskich skamielin ,zabytkowe ogrodzenie z dolomitu diploporowego, skalne ogrody , kamienne studnie, podmurówki, kapliczki i krzyże. Skały i ich tajemnice są również obecne w bolęckich legendach :  o Najświętszej Maryi Pannie przenoszącej kamienie, o zapadającej się Skałce wyznaczającej koniec świata, o wędrujących kamieniach czy o skalnym strażniku otwierającym przejście do podziemnego świata.

W Wiosce pod Skałą zobaczysz m.in. - unikatową Skałkę Triasową, najwyższą w powiecie chrzanowskim wydmę śródlądową, leśne stawy zwane bagienkami o nieznanym pochodzeniu, plac Nowsie - relikt średniowiecznego prawa lokacyjnego, akwen Gliniak powstały w miejscu dawnego wyrobiska, Kopiec, którego usypanie według miejscowej legendy ma być pamiątką po powstańcach z roku 1863, park podworski, w którym rosną drzewa będące pomnikami przyrody oraz zabytkowy dworzec PKP przy dawnej linii Trzebinia - Wadowice.

Wieś Bolęcin położona jest w południowej części gminy Trzebinia, w Zachodniej Małopolsce. Wieś znajduje się w połowie trasy między Krakowem a Katowicami, w pobliżu miasta powiatowego Chrzanów. Proponowany dojazd z Chrzanowa i Trzebini dojazd autobusami firmy „Jakors”, komunikacja miejska – autobus nr 42, busy firmy „M- bus” i „Qubus”. Z Krakowa  dojazd z dworca PKP pociągiem lub busem firmy „Qubus”.

Miejscowość tematyczna "Wioska pod Skałą" dysponuje: -

 - zespołem doświadczonych animatorów

- kolekcją skał i skamieniałości z różnych stron świata

 - mobilnym stanowiskiem paleontologiczno - geologicznym

- zestawem do odlewu gipsowego skamielin, m.in. amonitów, małż czy ramienionogów

- plenerowym zestawem zabawek i akcesoriów animacyjnych

 - nowoczesnymi środkami dydaktycznymi : planszami edukacyjnymi oraz prezentacjami multimedialnymi

Miejscowość Tematyczna „Wioska pod Skałą” organizuje :

 - wycieczki

 - plenerowe zajęcia geologiczne

 - warsztaty i zajęcia w ramach edukacji przyrodniczej, historycznej i regionalnej

 - gry terenowe oraz gry fabularne

- questy, czyli samooprowadzające gry terenowe

 - pikniki, ogniska, imprezy tematyczne

 - pokazy kulinarne i degustacje prezentujące potrawy stanowiące dziedzictwo kulinarne wsi Bolęcin i regionu chrzanowskiego

 - spotkania z lokalnymi twórcami ludowymi i rękodzielnikami

 

Pomysł i opracowanie oferty Agnieszka Mendela

Kontakt w sprawie organizacji wycieczek oraz zwiedzania Wioski pod Skałą

Koordynatorka miejscowości tematycznej Wioska pod Skałą w Bolęcinie -  Agnieszka Mendela

tel. 662 499 319        e-mail : agnieszka.mendela@op.pl,

Looking for the best Replica Watches site 2023 in the world? Buy now High-Quality replica watches for the best price on dqwatches.com

uk best fake rolex

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze