UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Wtorek, 08 lipca 2014
Seminarium „Start Gospodyń Wiejskich” i konferencja „Z tradycji w nowoczesność”

W dniu 30 czerwca 2014r. reprezentantki Kół Gospodyń Wiejskich z terenu działania LGD „Partnerstwo na Jurze” wzięły udział w seminarium pt. „Start Gospodyń Wiejskich” oraz konferencji pt. „Z tradycji w nowoczesność” na zaproszenie Marszałka Województwa Małopolskiego Pana Marka Sowa i Prezesa LGD „Partnerstwo na Jurze” Pana Jerzego Kasprzyka. Celem cyklu seminariów jest zachęcenie gospodyń wiejskich do tworzenia stowarzyszeń, dzięki którym będą mogły ubiegać o środki publiczne w okresie programowania UE 2014-2020. Natomiast konferencja poświęcona była lokalnym potrawom, kultywowaniu tradycji i potencjałowi KGW.

W spotkaniu udział wzięli: Marszałek Województwa Małopolskiego Pan Marek Sowa, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego III kadencji Pani Urszula Nowogórska, Starosta Powiatu Chrzanowskiego Pan Adam Potocki, Dyrektor Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec Pan Marek Grabski, Dyrektor Muzeum w Chrzanowie im. Ireny i Mieczysława Mazarakich Pan Zbigniew Mazur, etnograf Muzeum - Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec Pani Agnieszka Oczkowska, Prezes LGD „Partnerstwo na Jurze” Pan Jerzy Kasprzyk oraz Wiceprezes LGD Pan Radosław Warzecha.

Pan Marszałek Marek Sowa przedstawił możliwości współpracy i potrzebę zrzeszania się Kół Gospodyń Wiejskich w stowarzyszenia, aby mogły aplikować o fundusze na swój rozwój, a wszystko w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WM na lata 2014-2020.

Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie przez Prezesa LGD „Partnerstwo na Jurze” Pana Jerzego Kasprzyka zrealizowanych projektów dofinansowanych za pośrednictwem LGD, wspierających działalność KGW, m.in. poprzez modernizację i wyposażanie świetlic wiejskich, zakup strojów oraz realizację warsztatów i imprez kultywujących lokalną tradycję i kulturę. Zaprezentował dotychczasową współpracę z kołami, które w wydarzeniach organizowanych przez LGD są lokomotywą napędową, a ich zaangażowanie jest magnesem dla odwiedzających uczestników. Dodatkowo poinformował o zamierzeniu uruchomienia przez LGD dla KGW funduszu pożyczkowego, dzięki któremu nie będą musiały martwić się o pieniądze na inwestycje zanim otrzymają zwrot w postaci dotacji.

Część merytoryczną seminarium poprowadziła Pani Urszula Nowogórska Członek zarządu LGD „Przyjazna Ziemia Limanowska” oraz Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego III kadencji. Zagadnienia omawiane przez prelegentkę dotyczyły drogi do utworzenia stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich oraz pozyskiwania małych grantów.

Uczestniczki seminarium mogły także zapoznać się z działalnością Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, które zaprezentowała Pani Czesława Wojewodzic. Prezes stowarzyszenia podzieliła się swoimi doświadczeniami z pracy społecznej, aktywności na polu kulturalnym, oświatowym i gospodarczym

W drugiej części spotkania, w ramach konferencji, odbyła się degustacja tradycyjnych rodzimych specjałów kulinarnych, występy oraz wystawa zasobów KGW.

LGD „Partnerstwo na Jurze” prowadzi prace weryfikujące i gromadzi informacje o lokalnych potrawach charakterystycznych dla powiatu chrzanowskiego pod względem ich historii, tradycyjnego składu, sposobu wytwarzania i walorów. Prace są prowadzone z Kołami Gospodyń Wiejskich, etnografami, folklorystami i historykami. Głównym celem jest wykreowanie i urynkowienie wybranych produktów lokalnych i tradycyjnych oraz możliwość wykorzystania walorów regionalnych potraw w ofercie gospodarstw agroturystycznych, turystyki wiejskiej i lokalnej gastronomii. Na dzień dzisiejszy wyodrębniono trzy potrawy: buchtę, hulajdy i parzybrodę, które zostały zaprezentowane na konferencji. Potrawy prezentowane na oryginalnie nakrytych stołach zachwycały nie tylko smakiem ale i wyglądem.

Seminarium dla Kół Gospodyń Wiejskich miało nie tylko wymiar edukacyjny, ale stało się także doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, przybliżenia kultury ludowej, pochwalenia się osiągnięciami. W wydarzeniu uczestniczyło 80 osób.

Konferencja odbyła się w restauracji Platan w Chrzanowie, której właścicielka Pani Danuta Kapcia wykazała duże zaangażowanie i inicjatywę we wprowadzeniu tradycyjnych potraw do menu lokalnej restauracji. Dzięki temu pomysłowi turyści odwiedzający teren obszaru działania LGD, będą mogli rozsmakować się w tradycyjnych potrawach.

Za przygotowanie przepysznych potraw i wypieków składamy serdeczne podziękowania Paniom z:

  • KGW z Bolęcina za przygotowanie „buchty”,
  • KGW z Dulowej za przygotowanie klusek „hulajd”,
  • KGW z Mirowa za przygotowanie zupy „parzybrody”,
  • KGW z Gromca za przygotowanie smalcu, ogórków kiszonych, upieczenia chleba oraz ptasiego mleczka z jabłecznikiem,
  • KGW z Mętkowa za upieczenie placków: kruszonki i drożdżowego z jagodami,
  • KGW z Młoszowej za upieczenie placka: sernika i ciasteczek,
  • KGW z Psar za upieczenie placka: sernika krakowskiego,
  • KGW z Żarek za przygotowanie: smalcu, ogórków kiszonych, kiełbasy oraz upieczenia chleba.

LGD liczy, że powstałe stowarzyszenia pozwolą na jeszcze szersze wykorzystanie potencjału wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu chrzanowskiego.

LGD „Partnerstwo na Jurze” składa podziękowania dla Kół Gospodyń Wiejskich za zaangażowanie i aktywny udział w seminarium i konferencji oraz przyczynianie się do wzmocnienia regionalnej tożsamości poprzez promowanie tradycyjnych produktów lokalnych.

galeria zdjęć

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze