UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Wtorek, 31 marca 2015
Warsztaty i wystawa koronki klockowej na Jarmarku Cudów

W dniach 28-29 marca 2015 roku w trakcie trwania przedsięwzięcia „Chrzanolandia zaprasza na … Jarmark Cudów” współorganizowanego przez LGD „Partnerstwo na Jurze” można było zobaczyć unikatowe dzieła koronczarki Pani Moniki Dąbrowy (m.in. serwety, zakładki, obrazy, broszki, torebki, zapinki, a nawet sukienki, bluzki), które zostały wystawione na ekspozycję oraz uczestniczyć w warsztatach, prowadzonych przez Panią Lucynę Brusik. Był to bardzo dobry przykład promocji produktu lokalnego opartego na tradycji, a przede wszystkim ginącego zawodu.

Według legendy, pierwszą koronkę utkał pająk na krosnach pozostawionych przez młodą tkaczkę. Zachwycona delikatną robotą dziewczyna także chciała stworzyć podobny wzór, a ponieważ nie miała pajęczej zręczności, ukochany wystrugał dla niej z drewna klocki, które miały zapobiegać plątaniu się nitek. Tak mówi legenda. Prawda o powstawaniu koronki jest jednak równie ciekawa. Zapraszamy do jej poznania i wkroczenia w fascynujący świat koronki klockowej.

Warsztaty koronki klockowej poprowadziła Pani Lucyna Brusik, pokazując zaciekawionym dzieciom i dorosłym podstawowe sploty, których nauczyła się podczas warsztatów koronki klockowej zorganizowanych przez Lokalna Grupę Działania w dniach 16-18 marca 2015 roku. Znaczące zainteresowanie uczestników, mile nas zaskoczyło, ponieważ najmłodsi bardzo chętnie próbowali swoich sił w tej technice, która wymaga dużej cierpliwości i wielu, wielu godzin ćwiczeń.

Celem przeprowadzonych warsztatów podczas wydarzenia było przywrócenie i utrwalenie tradycji wykonywania koronki klockowej oraz reaktywacja ginącego zawodu.

LGD „Partnerstwo na Jurze” składa serdeczne podziękowania dla Pani Moniki Dabrowa za udostępnienie prac, a Pani Lucynie Brusik za zaangażowanie i przeprowadzenie warsztatów z techniki koronki klockowej.

galeria zdjęć

 25 (Custom).jpg

3 (Custom).jpg

26 (Custom).jpg

DSC_8014 (Custom).JPG

1 (Custom).jpg

13 (Custom).jpg

DSC_8004 (Custom).JPG

33 (Custom).jpg

 

 

 

 

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze