UWAGA !!!
Wykryto, iż właśnie używasz przeglądarki Internet Explorer 6.
W związku z tym, iż przeglądarka ta nie spełnia podstawowych standardów oraz zgodnie z zaleceniami producenta należy zaktualizować ją do nowszej wersji.
Dalsze przeglądanie naszej strony przy użyciu Internet Explorer 6 będzie powodowało nieprawidłowe wyświetlanie niektórych elementów.

ZAMKNIJ
Wtorek, 03 września 2019
"Chrzanolandia zaprasza na ... Ziemniaczysko po Lipowcem"

Flagowa impreza powiatu chrzanowskiego organizowana przez Lokalną Grupę Działania ,,Partnerstwo na Jurze” w pierwszą niedzielę września na terenie Skansenu w Wygiełzowie. Większość osób które przeczytały to zdanie już wie o jakie wydarzenie chodzi… ,,Ziemniaczysko pod Lipowcem”!

Niestety tegoroczne jest już za nami….

Przede wszystkim  dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za tak liczne uczestnictwo i dobre słowa w naszym kierunku, dziękujemy sponsorom oraz partnerom za wsparcie finansowe, dziękujemy kołom gospodyń wiejskich, miejscowościom tematycznym, organizacjom pozarządowym, rzemieślnikom, wystawcom oraz przyjaciołom – bez was ta impreza nie miała by tak cudownego klimatu i wydźwięku.

Chcieliśmy Państwu i sobie przypomnieć największe atrakcje i wydarzenia z tego pięknego, letniego i słonecznego dnia…

Duża scena

Wśród krętych alejek Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie, na terenie którego odbywała się impreza, każdy w końcu musiał trafić na amfiteatr, gdzie czekała moc atrakcji i wydarzeń, a na deskach uroczego amfiteatru występowali:

  • Jakub Kuroń – gotowanie na scenie potraw tradycyjnych zarówno już tych wpisanych na listę produktów tradycyjnych jak i tych które LGD zamierza zarejestrować,
  • Zespół ,,Stokrotki” oraz ,,Luszki”
  • Zespół ,,Dulowaicy”
  • Zespół Pieśni i Tańca ,,Krakowiaczek”
  • Na scenie nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszego kociołka z zmienkami po cababnsku i degustacja.
  • Marcin Daniec
  • A wisienką na torcie okazał się być Andrzej i Maja Sikorowscy z zespołem. Artyści zapewnili nam solidną dawkę dobrej muzyki, energii i uśmiechów na twarzy. Okazało się, że mają sporo fanów w powiecie chrzanowskim.

Naszym gościem specjalnym była Miss Polonia 2018 Pani Milena Sadowska która umiliła swoją obecnością przebieg imprezy.

Na scenie zaprezentowały się Panie ze wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich, które brały udział
w Ziemniaczysku. Podczas prezentacji KGW nastąpiło oficjalne rozstrzygnięcie i wręczenie nagród
w konkursie: na Najciekawsze Stoisko, I miejsce zajęło KGW z Sierszy, a kolejnych miejsc nie udało się wyłonić...  więc wszystkie pozostałe koła zajęły III-cie miejsce!

 

Teren Skansenu

Na tegorocznej imprezie zaprezentowało się ponad siedemdziesiąt stoisk: rzemieślników, KGW, twórców ludowych i rękodzielników, stowarzyszeń, przedstawiających ciekawe czasami zapominane zawody, pokazy, czynności, atrybuty, narzędzia, warsztaty technik rzemieślniczych.
Pasjonaci ręcznie wytwarzanych dzieł mogli zaopatrzyć się m.in. w biżuterie, gobeliny, zabawki, odzież, ozdoby do domu itp. Można było również poznać różnego rodzaju techniki jakimi wykonywane były te arcydzieła m.in. technika makrama, kumihimo, różne techniki koronkarstwa szydełkowania, technika decoupage i wiele innych.

W tym roku przygotowaliśmy dla Państwo ponad 4000 porcji do degustacji ,,Ziemniaków po Cabańsku" ulubionej potarwy większości z nas - dziękujemy Pani Józefie Bałys za organizację tak dużego przedsięwzięcia. Mamay nadzieję, że wszystkim Państwu smakowało.

Nasze Gospodynie wystawiając swoje stoiska starały się przekazać zwyczaje i tradycje przekazywanie im od dziecka. To dzięki KGW i ich wiedzy, zaangażowaniu, pracowitości mogliśmy przenieść się w tajemniczy świat z przeszłości. Gospodynie zaprezentowały zwiedzającym medycynę, ziołolecznictwo, rzemiosła i praktyki rolnicze oraz tematy związane z żywnością jej obróbką i sposobem przechowywania.

Mamy nadzieję, że nasi najmłodsi uczestnicy wydarzenia wyszli z uśmiechami na twarzach – MOKSIR Chrzanów postanowił usatysfakcjonować najmłodszych gości Ziemniaczyska i stworzył wesoły plac zabaw dla dzieci z mnóstwem atrakcji, zabaw i prezentów.

Podczas Ziemniaczyska pod Lipowcem zorganizowaliśmy drugie wydarzenie i był to ,,Festiwal Tradycyjnych Przepisów” 10 stoisk w którym osoby zaangażowane w rozwój lokalny w tym KGW ora z Miejscowości Tematyczne wydawały do degustacji potrawy tradycyjne z terenu ziemi chrzanowskiej które mają co najmniej 25-letnie pochodzenie. Można było się przenieść w świat smaków z dzieciństwa.  

Kolejną atrakcją było zorganizowanie ,,Eko-stoiska” Chrzanolandii, które również cieszyło się  bardzo dużą popularnością wśród uczestników. Doświadczenia naukowe, ogrom ekologicznej wiedzy, ciekawostki i gadżety.

Mocno rozpromowały się również Miejscowości Tematyczne. W trakcie imprezy można było wziąć udział w warsztatach oraz częstować się tradycyjnymi wyrobami. Bardzo dziękujemy Wioskom za ich ogromną pasję oraz zaangażowanie się w rozwój naszej małej ojczyzny.

 

Mamy nadzieję, że jesteście Państwo zadowoleni z tegorocznych atrakcji podczas wydarzenia. Nie pozostaje nam nic innego jak tylko odliczać dni do kolejnego Ziemniaczyska.

 Obraz może zawierać: 5 osób, ludzie na scenie, ludzie stoją i w budynku

Obraz może zawierać: 3 osoby, ludzie na scenie i ludzie grają na instrumentach muzycznych

Obraz może zawierać: 3 osoby, uśmiechnięci ludzie, ludzie stoją i na zewnątrz

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba, ludzie siedzą, drzewo, niebo, na zewnątrz i przyroda

 

 

Piątek, 04 października 2019
Europa.eu
Leader
PROW
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zachodnia malopolska
Facebook
ZRZESZONE GMINY
Alwernia Babice Chrzanów Libiąż Trzebinia
BIP
NEWSLETTER
Najnowsze informacje o naborach, imprezach, szkoleniach prosto na Twój e-mail.
Kroppa
Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Partnerstwo Na Jurze